Aby powrócić, kliknij tutaj.

   Narada konsultacyjna nt. rozwoju programu "Study in Poland"

23 listopada br. odbyło się w Warszawie spotkanie prorektorów i pełnomocników uczelni uczestniczących w programie "Study in Poland" (w roku akad. 2011/12 w programie uczestniczą 43 uczelnie). Celem spotkania była refleksja nad aktualnym stanem umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, ocena dotychczasowych efektów programu "Study in Poland" - prowadzonego przez KRASP i Fundację "Perspektywy" od 2005 roku - oraz omówienie kierunków aktywności w najbliższych latach. Spotkaliśmy się w momencie szczególnym: z podliczenia danych z uczelni wynika, że przekroczona została magiczna liczba 25 tysięcy studentów zagranicznych w Polsce!    więcej...


Nowa odsłona newslettera "Study in Poland"

Oddajemy w Państwa ręce serwis "Study in Poland - Czas na internacjonalizację!", którego głównym celem jest dostarczanie informacji nt. umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie. Będziemy w nim zamieszczać analizy i opisy rynków edukacyjnych, raporty z kraju i ze świata oraz ogłoszenia związane z budowaniem kultury internacjonalizacji. Chętnie opiszemy interesujące inicjatywy podejmowane w Państwa uczelniach. Będziemy też pisać o rankingach i o najważniejszych debatach, toczonych przez międzynarodowych ekspertów na temat przyszłości szkolnictwa wyższego. W serwisie znajdą Państwo również archiwum informacji (z ostatnich pięciu lat) dotyczących programu "Study in Poland" i szerszego kontekstu związanego z fenomenem umiędzynarodowienia. Część informacji, będzie dostępna wyłącznie dla uczelni zrzeszonych w programie "Study in Poland". Chcemy wspierać Państwa wysiłki w czynieniu naszych uczelni bardziej międzynarodowymi i lepszymi jakościowo. Zapraszamy do współpracy! Zespół Study in Poland


Study in Poland

Nowy Kierunek: Białoruś - targi "Obrazowanie i Kariera"
Studenci z Białorusi stanowią drugą największą grupę wśród studentów obcokrajowców w Polsce.
więcej...

Międzynarodowe Targi w Kijowie "Edukacja i Kariera 2011"
W dniach 17-19 listopada br. w Ukraińskim Domu w Kijowie odbyła się XX edycja Międzynarodowych Targów Edukacja i Kariera.
więcej...

Po raz piąty w Szanghaju
22 i 23 października promowaliśmy ofertę polskich uczelni na ChinaEducationExpo w Szanghaju.
więcej...

EHEF w Sao Paolo: czas na Brazylię
Sympozjum Europa-Brazil oraz targi z cyklu European Higher Education Fairs, które odbyły się w dniach 18-20 listopada 2011 w Sao Paulo były okazją do zapoznania się z mało spenetrowanym przez polskie uczelnie, a bardzo obiecującym rynkiem brazylijskim.
więcej...

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nowym członkiem programu Study in Poland
Witamy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w gronie członków programu Study in Poland.
więcej...

Internacjonalizacja w Polsce

Gdański Uniwersytet Medyczny: 10 lat umiędzynarodowienia
Blisko 700 studentów z kilkudziesięciu krajów studiuje na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To ponad połowa wszystkich obcokrajowców studiujących po angielsku w Gdańsku.
więcej...

GWSH w Katowicach stawia na umiędzynarodowienie
GWSH jako jedna z trzech polskich uczelni posiada zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów poza granicami kraju.
więcej...

Witamy FRSE w elitarnym gronie członków ACA!
Z zadowoleniem odnotowujemy, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przy silnym wsparciu ze strony Perspektyw przyjęta została do elitarnego grona Academic Cooperation Association.
więcej...

Nagroda Scopus-Perspektywy dla najlepszych młodych naukowców
Elżbieta Jędrych z Politechniki Warszawskiej, Marcin Gronowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Bartosz Kempisty z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to zwycięzcy czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2011.
więcej...

Rynki

Szanse polskich uczelni w brazylijskim programie "Science Without Borders"
Nowy program Ciencia sem fronteiras (Science without borders) jest efektem, między innymi, wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w Brazylii w marcu tego roku.
więcej...

Globalnie

Czy jest przyszłość dla kampusów satelitarnych? Philip G. Altbach
Philip G. Altbach jest jednym z najbardziej uznanych na świecie ekspertów w zakresie badań nad szkolnictwem wyższym i jego internacjonalizacją (CV) i dyrektorem bostońskiego Center for International Higher Education.
więcej...

"University Autonomy in Europe II" wskazuje kierunki działania
15 listopada br. został w Brukseli ogłoszony nowy raport Autonomy Scorecard przygotowany przez European University Association (EUA), który porównuje autonomię sektora publicznych uczelni w 26 krajach.
więcej...

Media edukacyjne idą w świat
Niszowe, anglojęzyczne, nierówno rozdystrybuowane, coraz częściej elektroniczne, coraz mocniej wyspecjalizowane, z apetytami globalnymi - takie są w skrócie światowe media edukacyjne A.D 2011.
więcej...

W Europie o płci w nauce
Szczyt w Brukseli, który odbywał się 8 i 9 listopada 2011 r. w Square - Brussels Meeting Centre, skupił się przede wszystkim na kwestii płci w naukach ścisłych, technicznych i inżynierskich oraz związanym z nimi obszarze badań i innowacji.
więcej...

Świat rankingów

Zaproszenie na II Seminarium Rankingowe
Grupa kryteriów związanych z umiędzynarodowieniem uczelni będzie omawiana podczas II Seminarium Rankingowego organizowanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" w dniu 15 grudnia br. w Warszawie.
więcej...

Wystartowała rejestracja na konferencję IREG-6 na Tajwanie
Głównym wydarzeniem rankingowym przyszłego roku będzie konferencja IREG-6, która odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2012 w Taipei.
więcej...

Rosja: Preferencje dla uczelni z czołówek światowych rankingów
Rosyjski parlament (Duma Państwowa) przyjął ustawę upraszczającą uznawanie dyplomów licencjackich, magisterskich i doktorskich wydanych przez uczelnie zajmujące najwyższe miejsca w światowych rankingach.
więcej...

Wielkie liczenie w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2012
"Ocena akademicka" jakości nauczania w liceach i technikach utrzymana została wśród kryteriów Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2012.
więcej...

Akademia Study in Poland

Co słychać w Brukseli?
20 stycznia zapraszamy na seminarium dotyczące polityki UE wobec szkolnictwa wyższego "What's new in Brussels?".
więcej...

Konferencja: Going Global: Changing Education for a Changing World
Edukacja może zmienić losy świata, ponieważ posiada zdolność kształtowania i łączenia ze sobą obywateli z całego globu.
więcej...

Warsztat EUA-CDE "Supporting Individual Paths of Doctoral Candidates - Experience, Skills, Guidance"
Nowy rok zaczynamy konferencją, która w dniach 12-13 stycznia odbędzie się na Trinity College Dublin w Irlandii.
więcej...

Seminarium FRP dla doktorantów piszących o szkolnictwie wyższym
"Wprowadzenie, nowej dyscypliny naukowej, w dziedzinie nauk społecznych, tj. nauki o polityce publicznej, a także rosnąca liczba prac doktorskich na tematy związane z problematyką społeczeństwa wiedzy oraz badań nad szkolnictwem wyższym wskazuje na potrzebę większej integracji środowiska naukowego w Polsce.
więcej...

Rozmowa o internacjonalizacji
Ukazała się publikacja FRSE "Internacjonalizacja studiów wyższych" pod red. Waldemara Martyniuka.
więcej...

Nagrody i nominacje

Wysokie odznaczenia państwowe dla rektorów
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe wybitnym rektorom szkół wyższych za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie. Uroczystość wręczenia orderów odbyła się w poniedziałek, 5 grudnia 2011 roku w Pałacu Prezydenckim.
więcej...

Palmy Akademickie dla Corinne Baylac
30 listopada br., Corinne Baylac, attache do spraw Współpracy Uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce otrzymała Palmy Akademickie, prestiżowe odznaczenie francuskie. Zostało ono ustanowione jeszcze przez Napoleona w 1808 roku.
więcej...

Nowe władze Krajowej Reprezentacji Doktorantów
W Gdyni odbył się XII Krajowy Zjazd Doktorantów z udziałem reprezentantów 56 uczelni i jednostek naukowych. Po raz pierwszy z prawem głosu uczestniczyli w zjeździe przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.
więcej...

Ogłoszenia

Wybór tenderów
W gąszczu informacji o międzynarodowych grantach i konkursach gubią się czasem te, istotne dla polskich uczelni. W naszym Newsletterze będziemy od czasu do czasu zamieszczać dane dotyczące najciekawszych, bądź najistotniejszych z naszego punktu widzenia propozycji.
więcej...

Propozycje sesji posterowych na NAFSA
Jeszcze do 15 grudnia składać można propozycje tematów do przedstawienia w ramach sesji posterowych na przyszłorocznej konferencji NAFSA (północno-amerykańskiego stowarzyszenia osób zajmujących się umiędzynarodowieniem szkolnictwa wyższego).
więcej...

Call fo proposal - Konferencja EERA
EERA, European Educational Research Association oraz University of Cadiz w Hiszpanii zapraszają do wysyłania propozycji wystąpień na European Conference on Educational Research 2012.
więcej...


www.info.studyinpoland.pl

Klinkij tutaj jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail