Jeśli ta wiadomość nie wyświetla się poprawnie, kliknij tutaj.

temat wydania

Polska: Bliżej masy krytycznej internacjonalizacji

Wprawdzie Polska wciąż posiada jeden z najniższych na świecie wskaźników umiędzynarodowienia (obcokrajowcy stanowią u nas zaledwie 1,22% ogółu studentów), to kolejne fakty świadczą, że jesteśmy świadkami ważnej zmiany w debacie o umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego. Temat ten wychodzi już poza dyskusję w środowisku akademickim i coraz częściej przenika do głównego nurtu dyskursu politycznego w Polsce. Tym razem pojawił się na najwyższym możliwym szczeblu, odniósł się do niego dwukrotnie prezydent RP, Bronisław Komorowski w trakcie inauguracji roku akademickiego - w Collegium Civitas oraz w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Więcej...
 

Study in Poland

 
Politechniki wspólnie promują się na Syberii

Po raz pierwszy program Study in Poland udaje się z misją rozpoznawczą na Syberię. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Moskwie organizuje w dniach 18-20 października br. promocję europejskiego szkolnictwa wyższego w kluczowych miastach regionu: Nowosybirsku i Tomsku. Przebiegać ona będzie pod hasłem Study in Europe.

Więcej...
 
"Study in Poland" po raz dziesiąty w Kijowie

Już po raz dziesiąty w ramach projektu Study in Poland - polski pawilon będzie obecny na Targach "Osvita ta Kari'era" w Kijowie. Ponieważ Ukraina jest priorytetowym kierunkiem promocji polskich uczelni, a co czwarty student-obcokrajowiec studiujący w Polsce pochodzi z Ukrainy, udział w tych targach jest koniecznością!

Więcej...
 
Witamy Politechnikę Śląską w programie "Study in Poland"

Nowym uczestnikiem programu "Study in Poland" została Politechnika Śląska. Jest ona jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w regionie, silnie oddziałującym na cały obszar Górnego Śląska.

Więcej...
 
STUDENTEURO 2012 - Piłka nożna łączy uczelnie Polski i Ukrainy

- STUDENTEURO to o wiele więcej, niż tylko doroczny turniej drużyn uczelnianych w piłce nożnej, to już obrosłe legendą wydarzenie, w którym należy koniecznie uczestniczyć. To impreza, w której wymiar społeczny i akademicki są tak samo ważne jak wyniki sportowe - podkreślił Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny AZS, podczas finału trzeciej edycji tej imprezy, która tym razem odbyła się na Ukrainie.

Więcej...
 
O internacjonalizacji w Toruniu

Na konferencji "Współczesne problemy nauki i szkolnictwa wyższego", która odbyła się 17-18 września br. na UMK w Toruniu, Bianka Siwińska przedstawiła referat pt. Internacjonalizacja polskiego szkolnictwa wyższego 2012. Głównym punktem zainteresowań były tu ramy prawne stworzone dla rozwoju tego procesu w Polsce oraz kontekst zmian wprowadzonych przez ostatnią nowelizację Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Więcej...
 

Europejsko

 
Grupa Wysokiego Szczebla - ponad naszymi głowami

18 września Komisja Europejska zainaugurowała działalność Grupy Wysokiego Szczebla ds. modernizacji szkolnictwa wyższego.  Jej działalność wpisuje się w ramy szeroko zakrojonego trzyletniego przeglądu sektora nauki i szkolnictwa wyższego w całej Unii Europejskiej. Grupie przewodniczy była prezydent Irlandii Mary McAleese.

Więcej...
 
Politechnika Kijowska honoruje polskiego naukowca

5 października 2012, w obecności delegacji Politechniki Warszawskiej i Ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina odbyło się na Politechnice Kijowskiej wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prof. Wojciecha Świętosławskiego, absolwenta KPI, byłego rektora Politechniki Warszawskiej.

Więcej...
 
Mniej studentów w Szwecji

Szwecja doświadcza spadku liczby studentów szkół wyższych. Jest to spowodowane m.in. wprowadzeniem opłat dla studentów zagranicznych.

Więcej...
 
Program Erasmus a walka z bezrobociem absolwentów

Program Erasmus świętuje dwudzieste piąte urodziny. Z tej okazji Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na wystawę zdjęć Pokolenie Erasmusa przedstawiającą sylwetki wybitnych stypendystów z Polski. Wystawę można oglądać od 1 do 14 Października przy skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Traugutta.

Więcej...
 
Niepewna przyszłość Erasmusa?

O ile program Erasmus nie jest zagrożony bankructwem w najbliższym czasie, to kwestie dotyczące jego przyszłości zdają się być niepewne. Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw edukacji Dennis Abbott zapewnia, że wypłacono już około 70% funduszy przeznaczonych na realizację programu w roku 2012/13. Abbot dodaje jednak, że finansowa stabilność programu tyczy się tylko pierwszego semestru roku 2012/13.

Więcej...
 

Globalnie

 
Pięć prawd na temat internacjonalizacji

Światowej debaty o fenomenie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego ciąg dalszy. Prezentujemy najnowszy tekst Jane Knigt - która jako pierwsza zdefiniowała to zjawisko w latach 90.

Więcej...
 
Premiera "Education at a Glance" 2012

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) 11 września wydała raport  Education at a Glance (edukacja w zarysie) zawierający bazę danych statystycznych dotyczących edukacji w krajach członkowskich. Ponad pięciuset stronicowe wydanie zawiera informacje dotyczące wszystkich poziomów nauczania.

Więcej...
 

Świat rankingów

 
Polskie uczelnie trochę niżej w Rankingu "Times Higher Education"

California Institute of Technology ponownie zajął pierwsze miejsce w ogólnoświatowym rankingu uczelni Times Higher Education opublikowanym na początku października br. W pierwszej trójce tegorocznej edycji rankingu znalazły się też University of Oxford (Wielka Brytania) i Stanford University (USA).

Więcej...
 

Nominacje

 
Nowy-stary szef polskiego przedstawicielstwa DAAD

Po pięciu latach kadencji dr Randolfa Oberschmidta jako dyrektora polskiego przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, na stanowisko to powraca, po przerwie dr Peter Hiller. Peter Hiller sprawował już tę funkcję w latach 2002-2007, jako drugi, po dr Hansie Golombku dyrektor w historii. W realiach polskich zorientowany jest bardzo dobrze. Mówi też znakomicie w tym języku.

Więcej...
 
Nowa dyrektor Komisji Fullbrighta

Członkowie Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta powołali nową Dyrektor Wykonawczą. Zostanie nią Małgorzata Krasowska.

Więcej...
 

Ogłoszenia

 
Scopus Young Researchers Awards 2012 - dodatkowy termin zgłoszeń

Odpowiadając na liczne prośby ze strony młodych naukowców oraz ich opiekunów naukowych, organizatorzy konkursu postanowili przedłużyć termin nadsyłania zgłoszeń do 25 października 2012 r. Zapraszamy!

Więcej...
 

www.info.studyinpoland.pl

Klinkij tutaj jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości e-mail