Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Startuje polsko-ukraińskie STUDENTEURO 2011 PDF Drukuj

Dwanaście polskich drużyn uczelnianych zmierzy się we wrześniu br. z reprezentacjami ośmiu ukraińskich szkół wyższych podczas drugiej edycji Polsko-Ukraińskiego Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej 2010-2012, określanego popularnie jako STUDENTEURO. Pierwsza tura rozgrywek odbyła się we wrześniu 2010 roku w ukraińskich miastach EURO 2012: Charkowie, Doniecku, Kijowie i Lwowie. W tym roku rewanż w Polsce.

Eliminacje STUDENTEURO odbędą się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, a finał w Warszawie, w dniu 13 września br.

Głównym organizatorem turnieju po stronie polskiej jest Akademicki Związek Sportowy, we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

Inicjatywa Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej wyszła ze środowiska szkół wyższych Polski i Ukrainy. – Jest to dla nas ważny element programu wspólnych przedsięwzięć polsko-ukraińskich realizowanych w ramach przygotowań do EURO 2012 – podkreśla prof. Marek Rocki, prezes Zarządu Głównego AZS, senator RP.

Równie mocno jak na promocji sportu wśród młodzieży, organizatorom zależy na wzajemnej promocji osiągnięć naukowych i dydaktycznych uczelni oraz na integracji studentów. - Taki rozwój międzynarodowych kontaktów świetnie wpisuje się w program promocji polskiej oferty akademickiej za granicą, a warto wiedzieć, że Ukraińcy stanowią główną grupę wśród studentów zagranicznych w Polsce. Futbolowa promocja polskich uczelni na Ukrainie, cieszących się tam znakomita marką, pokazała młodzieży inną, sportową twarz polskich uczelni. W tym roku Ukraińcy przekonają się w Polsce na własne oczy, jak wygląda życie studenckie w polskich uczelniach – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, prowadzącej wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) program Study in Poland.

Zawody STUDENTEURO 2011 rozegrane zostaną w dniach 8-12 września br. w dwóch etapach: eliminacje grupowe zaplanowano w miastach EURO 2012 – Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu - a finał turnieju odbędzie się 13 września w Warszawie.

Z Polski do rozgrywek przystąpiły reprezentacje 12 uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Ze strony ukraińskiej w STUDENTEURO 2011 weźmie udział 8 drużyn uczelnianych: dwie uczelnie z Charkowa - Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Karazina i Charkowska Akademia Zooweterynaryjna; dwie z Doniecka - Doniecki Państwowy Uniwersytet Zarządzania i Doniecki Instytut Prawa; dwie z Kijowa - Narodowy Techniczny Uniwersytet Ukrainy „KPI” i Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Dragomanowa oraz dwie ze Lwowa: Narodowy Uniwersytet Rolniczy i Lwowska Akademia Wojsk Lądowych. Fizycznego.

W organizację Turnieju po stronie polskiej, poza AZS i Perspektywami, zaangażowało się także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ambasada RP w Kijowie. Po stronie ukraińskiej organizatorem Turnieju jest Komitet Wychowania Fizycznego i Sportu przy Ministerstwie Oświaty, Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy, a współorganizatorem Centrum Ukraińsko-Polskie przy Politechnice Kijowskiej. Partnerami przedsięwzięcia są instytucje akademickie i sportowe Polski i Ukrainy oraz szkoły wyższe w miastach, gdzie rozgrywany będzie turniej.

Polski Komitet Honorowy STUDENTEURO 2011 działa pod przewodnictwem Adama Giersza, ministra sportu i turystyki. Na czele ukraińskiego Komitetu Honorowego stoi Dmitrij Tabacznik – minister edukacji, nauki, młodzieży i sportu.

Aby podkreślić europejski charakter STUDENTEURO, wspólna polsko-ukraińska strona internetowa Turnieju utworzona została w domenie .eu: www.studenteuro.eu. Są na niej prezentowane przygotowania do STUDENTEURO, a potem pojawiać się będą wyniki meczów i relacje z rozgrywek. Współpracę medialną zapewniają wspólnie: Polska Agencja Prasowa (PAP) oraz ukraińska agencja prasowa UKRINFORM.

Dodatkowe informacje: Katerina Pogrebniak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.studenteuro.eu