Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Studenci zagraniczni - japoński sposób otwarcia na świat PDF Drukuj
Zwiększyć liczbę studentów zagranicznych o prawie 200 tyś do roku 2020 – to plany japońskiego rządu na najbliższe lata. Obecnie w Japonii studiuje 118 500 studentów zagranicznych, a zgodnie z oczekiwaniami w roku 2020 ma ich być 300 tyś.  Zarys planu został przygotowany przez japońskiego ministra edukacji i pięciu innych ministrów, a jego głównym celem jest „otwarcie Japonii na świat”.
 
Jako część strategii przyciągnięcia doskonałych studentów do Japonii około 30 tamtejszych uniwersytetów, prowadzących pełne programy po angielsku, wyselekcjonowanych przez rząd, stanie się ośrodkami, na których opierać się będzie całość programu. Jednocześnie rząd zamierza zwielokrotnić liczbę szkół języka japońskiego na świecie, ułatwić przyznawanie wizy studentom zagranicznym oraz stworzyć dla nich miejsca pracy, by pozostali w Japonii.
Tsutomu Kiura, przewodniczący Special Committee on Foreign Students, podkreśla, że otwarcie Japonii na studentów zagranicznych ma duże znaczenie nie tylko dla rozwoju japońskiej nauki, ale również dla bezpieczeństwa narodowego.