Newsletter Study in Poland

Oni założą gronostaje - rektorzy 2012-2016 PDF Drukuj

Wyborcza wiosna na polskich uczelniach publicznych dobiegła końca. Było gorąco, bo i stawka w tej grze była wysoka. Wiadomo już, że połowę szkół wyższych od września poprowadzą nowi rektorzy, wybrani na kadencję 2012-2016. Pozostali rektorzy będą sprawować swoją godność przez drugą i ostatnią kadencję, ponieważ według ustawy o szkolnictwie wyższym mogą nieprzerwanie sprawować ten urząd tylko przez dwie kadencje.

REKTOR jest kluczową postacią w polskim szkolnictwie wyższym. Na dobre i na złe. Bo siła wpływu Ich Magnificencji na polską rzeczywistość, nie tylko akademicką, jest olbrzymia – a na pewno taką być może! Dlatego już w lutym br. uruchomiliśmy specjalny serwis internetowy Wybory rektorów 2012, dzięki któremu wszyscy zainteresowani mogli obserwować na bieżąco zmiany kadrowe w polskich uniwersytetach, politechnikach i akademiach.

Serwis błyskawicznie zyskał popularność. W tygodniu odwiedzało go ponad 7 tysięcy tzw. „unique users”, a liczba odsłon przekraczała 40 tysięcy!

Zainteresowanie byłoby zapewne jeszcze większe gdyby króraś z uczelni zdecydowała się na – dopuszczony nową ustawą – konkursowy tryb wyboru rektora. Taki odważny jednak się jeszcze nie znalazł. Może za cztery lata...

Jak przebiegały wybory? Uczelniane komitety wyborcze najchętniej ustalały terminy wyboru rektora-elekta na drugą połowę kwietnia, rekord padł 18 kwietnia – tego dnia poznaliśmy aż 9 nowych szefów polskich uczelni.

Pierwsi rektorzy zostali wybrani już w styczniu i lutym br. (AWF w Gdańsku, AWF we Wrocławiu i Politechnika Świętokrzyska). Wyborczy maraton zainicjował 26 stycznia prof. Waldemar Moska, rektor-elekt AWF w Gdańsku. Ostatni rektorzy zostali wybrani w maju.

Jakie są ogólne wyniki? Na 18 uniwersytetach przeważają nowi rektorzy, jest ich 13, w tym na największych uczelniach: UW, UJ, UMK. Odwrotnie jest na 18 uczelniach technicznych, gdzie 11 rektorów wygrało drugą kadencję, a 7 jest nowych. Na 5 uczelniach rolniczych dominują już urzędujący rektorzy (4), podobnie w 5 uczelniach pedagogicznych (4). Pięć uczelni ekonomicznych poprowadzi 4 nowych rektorów, na pięciu z dziewięciu uczelni medycznych pozostają obecni rektorzy, w 6 AWF-ach jest trzech nowych rektorów. W sumie 66 uczelni akademickich nadzorowanych przez MNiSW poprowadzi 34 nowych rektorów. Ponad połowa (36) rektorów-elektów na kadencję 2012-2016 startowała jako jedyni kandydaci na tę funkcję.

Przez najbliższe cztery lata Uniwersytetem Warszawskim będzie kierował chemik, Uniwersytetem Jagiellońskim – lekarz. Wśród bardzo rozmaitych specjalności zawodowych nowych rektorów uniwersytetów najwięcej (3) jest prawników i chemików (3). Jest także 3 historyków, w tym 1 historyk sztuki, 2 biologów, fizyk, politolog, archeolog, lekarz, inżynier lądowy, filolog romański i teolog.

Największe polskie uczelnie techniczne będą prowadzili: elektronik (Politechnika Warszawska) i geolog (Akademia Górniczo-Hutnicza). Rektorzy uczelni technicznych również mają bardzo zróżnicowane specjalności – od górnictwa, poprzez budownictwo, telekomunikację, technikę cieplną, do chemii spożywczej, systemów elektroenergetycznych i budowy i eksploatacji maszyn.

W 19 uczeniach podlegających Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany na funkcji rektora dokonały się w 11 uczelniach, w tym największe zaszły w Akademiach Muzycznych, którymi od września będzie kierowało 7 nowych rektorów. Akademie Sztuk Pięknych poprowadzi 3 rektorów na pierwszą kadencję (nie rozstrzygnęły się jeszcze wybory w Akademii Sztuki w Szczecinie), natomiast szkoły teatralne – 1.

W gronie rektorów-elektów do najmłodszych należą m.in.: ks. prof. Stanisław Dziekoński (45 lat), który od września poprowadzi Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Jacek Semaniak (48 lat), od września rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Mariusz Grzegorzek (50 lat), rektor PWSTViT w Łodzi, prof. Leonard Etel (52), rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Piotr Kielan (52), rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Jednak najliczniejszą grupę nowych rektorów polskich uczelni publicznych stanowią sześćdziesięciolatkowie. Ich poczet otwiera prof. Janusz Ostoja-Zagórski (rocznik 1943), rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rodzynkami w tym bardzo męskim gronie są cztery panie rektor: prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej, prof. Ewa Kutryś, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, prof. Ludmiła Ostrogórska, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, które ponownie zostały wybrane na funkcję rektora oraz prof. Tamara Zacharuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Gratulujemy Magnificencjom zwycięstwa w wyborach i życzymy wielu sukcesów w kierowaniu uczelniami!