Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Konferencja „Język francuski w Polsce, Europie i na świecie” PDF Drukuj

W dniach 4 i 5 marca 2009 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Warszawie organizują konferencję na temat miejsca języka francuskiego w Polsce, w Europie i na Świecie. Odbędzie się ona równolegle z Forum na rzecz zatrudnienia, organizowanym przez Francuska Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce. Forum to odbędzie się po raz trzeci z kolei, z udziałem 40 wystawców.

W ramach  reformy opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, już z początkiem września 2009 r. zostanie wprowadzone do gimnazjów obowiązkowe nauczanie drugiego  języka obcego. Język francuski, często kojarzony jest tylko z kulturą i stylem elegancji stał się nawet ich znakiem firmowym, natomiast zupełnie niedoceniana jest ważna jego rola w wymianie handlowej i negocjacjach międzynarodowych. Celem tej konferencji jest udzielenie konkretnych odpowiedzi i pokazanie, że język francuski jest bardzo przydatny w zatrudnieniu.

Pierwsza debata poświęcona kulturalnemu wymiarowi języka francuskiego, odbędzie się 4 marca w siedzibie Gazety Wyborczej. Poprowadzi ją Józef Kwaterko, Profesor w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego z udziałem Lise Gauvin, pisarki z Quebecu, Bernarda Pivot, dziennikarza i publicysty francuskiego, Anny Smolar i Andrzeja Żuławskiego, znanych polskich reżyserów.

Otwarcie Konferencji nastąpi 5 marca o godzinie 11 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przez Christiana Philipa, osobistego przedstawiciela Prezydenta Francji ds. Frankofonii oraz Katarzynę Hall, Ministra Edukacji Narodowej.

Forum na rzecz zatrudnienia zostanie następnie otwarte o 12tej w centralnej alejce Biblioteki Uniwersyteckiej przez François Barry Delongchamps, Ambasadora Francji  i przez François Colombié, Prezesa Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

Prace konferencji zostaną wznowione po południu przy dwóch okrągłych stołach na temat języka francuskiego, będącego atutem przy zatrudnieniu oraz jego roli w stosunkach międzynarodowych.

Pierwszy okrągły stół zgromadzi wokół Adama Sankowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Francja Polska, siedmiu francuskich i polskich szefów przedsiębiorstw (Auchan, TP S.A., BNP Paribas, Axa, KGHM, CIC, Renault), którzy wyjaśnią jak ważna jest znajomość języka francuskiego w poszukaniu pracy w kraju, w którym Francja jest największym inwestorem.

Drugi okrągły stół zgromadzi wokół Marcina Frybesa, wykładowcy z Collegium Civitas, francuskich i polskich przedstawicieli władz politycznych i naukowych, którzy przedstawią miejsce i rolę języka francuskiego w organizacjach międzynarodowych : Xavier North, Delegat Generalny ds. Języka Francuskiego i Języków Francji, Chistian Philip, już wcześniej  wspomniany, Michel Wieviorka, socjolog oraz Michał Seweryński, były Minister Edukacji Narodowej, Róża Thun, Szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce i Marek Ziółkowski, Wicemarszałek Senatu RP.


Osoby, które chciałyby uczestniczyć w konferencji proszone są o wysłanie potwierdzenia udziału na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji: http://www.ambafrance-pl.org/spip.php?article3096