Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Rektor zarabia tyle co premier PDF Drukuj
Rektorzy brytyjskich uniwersytetów zarabiają średnio 194 000 funtów rocznie, czyli prawie tyle samo ile wynoszą zarobki premiera Wielkiej Brytanii – informacja ta została ujawniona 19 marca, w obliczu narastających protestów studentów brytyjskich, którzy nie chcą płacić wyższego czesnego.

Reprezentanci brytyjskich rektorów wyjaśniają, że ich zarobki są adekwatne do odpowiedzialności, jaką biorą na siebie, zarządzając tak ogromnymi organizacjami, jakimi są uniwersytety. Dodają również, że wzrastały one proporcjonalnie do wzrostów pensji kadry uczelni.

Pensje rektorów podniosły się w roku 2007-2008 średnio o 9%, dorównując zarobkom premiera, które w 2008 roku wyniosły 194,250 funtów. Według badania przeprowadzonego przez Times Higher Education rektorzy czterech uczelni zarobili ponad 300 000 funtów w ciągu ostatniego roku. Rekordzistą jest Sir Colin Campbell, który w rok przed przejściem na emeryturę z Nottinghm University wzbogacił się o 585 000 funtów.

Brytyjscy studenci lobbują w parlamencie przeciwko jakimkolwiek podwyżkom czesnego, podkreślając, że pensje rektorów w obliczu cięć planowanych wśród uczelnianej kadry
są skandalicznie wysokie. Z raportu opublikowanego przez Universities UK (organizacji zrzeszającej rektorów brytyjskich uczelni) wynika, że wzrost czesnego po 2012 roku z obecnych 3,145 funtów rocznie do 5000 funtów nie zniechęci młodych do podejmowania studiów.

Więcej informacji:
http://www.guardian.co.uk/education/2009/mar/19/administration-universityfunding