Newsletter Study in Poland

STUDENTEURO 2013 - tym razem w Krakowie

W dniach 19-22 czerwca 2013 r. odbędzie się w Krakowie czwarta edycja Polsko-Ukraińskiego Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej – STUDENTEURO 2013.

Głównym organizatorem turnieju po stronie polskiej jest Akademicki Związek Sportowy, we współpracy z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy”. Po stronie ukraińskiej organizatorem turnieju jest Komitet Wychowania Fizycznego i Sportu przy Ministerstwie Oświaty, Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy, a współorganizatorem Centrum Ukraińsko-Polskie przy Politechnice Kijowskiej. Funkcję uczelni-gospodarza pełni Uniwersytet Jagielloński.

Nowością STUDENTEURO 2013 będzie turniej kobiet, w którym wystartują drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego i AWF Katowice ze strony polskiej oraz drużyny Narodowego Uniwersytetu Technicznego Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku oraz Uniwersytet Pedagogicznego im. Dragomanowa w Kijowie.

W rywalizacji mężczyzn spotkają się piłkarze z ośmiu uczelni. Z Ukrainy przyjadą drużyny: Uniwersytetu Pedagogicznego im. Dragomanowa, Politechniki Kijowskiej KPI, Kijowskiego Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego oraz Narodowego Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy. Barw polskich uczelni bronić będą: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Collegium Medium UJ oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.

Regulamin Turnieju gwarantuje, że w obu finałach (kobiecym i męskim) spotkają się 22 czerwca drużyny z Polski i Ukrainy.

Pierwsze zawody STUDENTEURO 2010 zostały rozegrane we wrześniu 2010 roku w ukraińskich miastach EURO 2012 – Lwowie, Doniecku, Charkowie i Kijowie, z finałem w Kijowie. W turnieju zwyciężył Uniwersytet Pedagogiczny im. Dragomanowa w Kijowie.

Zawody STUDENTEURO 2011 zostały przeprowadzone we wrześniu 2011 r. w polskich miastach EURO 2012: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, z finałem w Warszawie. Zwycięzcą turnieju został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

STUDENTEURO 2012 odbyło się w Kijowie. Zwyciężyła drużyna Narodowego Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.

Inicjatywa Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej wyszła ze środowiska szkół wyższych Polski i Ukrainy. – Jest to dla nas ważny element programu rozwoju międzynarodowych kontaktów polskich sportowców akademickich z uczelniami krajów Partnerstwa Wschodniego – podkreśla prof. Marek Rocki, prezes Zarządu Głównego AZS, senator RP.

Równie mocno jak na promocji sportu wśród młodzieży, organizatorom zależy na wzajemnej promocji osiągnięć naukowych i dydaktycznych uczelni oraz na integracji studentów. - Taki rozwój międzynarodowych kontaktów świetnie wpisuje się w program promocji polskiej oferty akademickiej za granicą, a warto wiedzieć, że Ukraińcy stanowią główną grupę wśród studentów zagranicznych w Polsce. Futbolowa promocja polskich uczelni na Ukrainie pokazała tamtejszej młodzieży inną, sportową twarz polskich uczelni. W tym roku Ukraińcy przekonają się na własne oczy, jak wygląda życie studenckie w polskich uczelniach – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, prowadzącej wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) program „Study in Poland”.

- STUDENTEURO to o wiele więcej, niż tylko doroczny turniej drużyn uczelnianych w piłce nożnej, to już obrosłe legendą wydarzenie, w którym należy koniecznie uczestniczyć. To impreza, w której wymiar społeczny i akademicki są tak samo ważne jak wyniki sportowe – dodaje Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny AZS.

W piątek 21 czerwca odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim, z udziałem profesora Wojciecha Nowaka, rektora UJ, tradycyjne spotkanie polsko-ukraińskie towarzyszące co roku Turniejowi. Jest ono zawsze znakomitą okazją do nawiązywania i rozwijania kontaktów między uczelniami obu krajów.

Od czterech lat funkcjonuje wspólna polsko-ukraińska strona internetowa Turnieju: www.studenteuro.eu. Są na niej prezentowane przygotowania do STUDENTEURO, a potem pojawiają się wyniki meczów i relacje z rozgrywek. Współpracę medialną zapewniają wspólnie: Polska Agencja Prasowa (PAP) oraz ukraińska agencja prasowa UKRINFORM.

Więcej informacji:

Bianka Siwińska, Perspektywy, tel 501 535 785, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Dariusz Sokołowski, AZS, tel. 513 107 079, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.