Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Dzień Polski w Harbinie PDF Drukuj
Oficjalna inauguracja lektoratu języka polskiego na Harbin Normal University (HNU) była głównym akordem Dnia Polskiego w Harbinie, stolicy prowincji Heilongjiang (północny wschód Chin). W obchodach wzięła udział reprezentatywna delegacja przedstawicieli polskich szkół wyższych. Uroczystościom patronowała ambasada RP w Pekinie. Były one ważną częścią składową programu promocji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki przed Światową Wystawą EXPO 2010 w Szanghaju. Tę rozpisaną na etapy kampanię koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – współdziałająca w segmencie edukacyjnym z Fundacją „Perspektywy”.

W obchodach Dnia Polskiego, wzięli udział: Liu Zhanshu, gubernator prowincji Heilongjiang, Tadeusz Chomicki, Ambasador RP w Pekinie, Bogdan Marczewski, wice-komisarz Polskiej sekcji EXPO 2010, prof. Wang Xuanzhang, rektor Harbin Normal University, prof. Józef Włodarski, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego, rektorzy uczelni harbińskich, przedstawiciele uczelni polskich przebywających w Harbinie oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Swoją obecnością uroczystość uświetniła wybitna tłumaczka i badacz literatury polskiej – profesor Yi Lijun, (uhonorowana tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego).

Harbin – stolica prowincji Heilongjiang - jest miastem o polskich tradycjach. Zostało ono założone w 1898 roku, w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej, przez Polaka – inż. Adama Szydłowskiego. Został on jego pierwszym prezydentem. Od początku XX wieku miasto było polską enklawą – działały tu polskie szkoły, kościoły, wychodziła polskojęzyczna prasa. W tej chwili o polskiej historii Harbinu przypomina most kolejowy nad rzeką Sungari – skonstruowany przez inż. Stanisława Kierbedzia, bratanka twórcy słynnego mostu w Warszawie.
 
Ambasador Tadeusz Chomicki nie krył zadowolenia z faktu uruchomienia zajęć z języka polskiego w mieście, za którego założyciela uchodzi Polak Adam Szydłowski. Wcześniej na miejscu obecnego Harbinu stała niewielka osada, która rozkwitła w końcu XIX wieku dzięki budowie Kolei Wschodniochińskiej. Amb. Chomicki dopiero od niedawna piastuje swoją funkcję i pobyt w Harbinie był jego pierwszym publicznym wystąpieniem w nowej roli.
      
Tadesz Chomicki otworzył także wystawę ilustrującą twórczość znanego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego. Ten wieloletni zagraniczny korespondent Polskiej Agencji Prasowej był w Chinach zaledwie raz, ale uważnie śledził procesy zachodzące w Państwie Środka. Niedawno w przekładzie Wu Lan na półkach księgarskich w Chinach pojawił się tom Kapuścińskiego „Podróże z Herodotem”.

 Miłym akcentem Dnia Polskiego w Harbinie był koncert Chopinowski wykonany przez czworo chińskich pianistów. Artyści zebrali od widowni rzęsiste brawa.

Istotnym elementem wizyty przedstawicieli polskich uczelni w Harbinie było Polsko-Chińskie Seminarium Akademickie. Nad imprezą merytoryczny nadzór sprawował Uniwersytet Gdański odpowiadający również za lektorat języka polskiego na HNU. Moderowaną przez dra Wojciecha Marchwicę z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, dyskusję zagaił były rektor UG, prof. Andrzej Ceynowa. Mówił zgromadzonym o tym, jak wyglądają studia wyższe w Polsce, jakie są warunki, wymagania, ile kosztuje czesne, odpowiadał na pytania np. o to, czy można uzyskać stypendium. Pozostali wysłannicy skupili się na pracy, strukturze i ofercie swoich uczelni. Zachęcali zebranych na Sali Chińczyków, by spróbowali szczęścia w Polsce, podkreślając, że u nas można również uczęszczać na wykłady prowadzone po angielsku.
 
Podczas okolicznościowej gali towarzyszącej Dniu Polskiemu Bianka Siwińska z Fundacji „Perspektywy” przekazała w darze władzom HNU polskojęzyczne publikacje, które wzbogaciły polonistyczne zbiory biblioteczne harbińskiej wszechnicy. Książki wręczyła również Ambasada RP. Wydarzenia Dnia Polskiego szerokie śledziły miejscowe media – w tym aż 9 stacji telewizyjnych.
      
W rozmowie z „Perspektywami”, obfitujący w wydarzenia Dzień Polski w Harbinie podsumował profesor Li Shu Xiao z Akademii Nauk Społecznych prowincji Heilongjiang. Chiński naukowiec nie omieszkał zauważyć, że w ostatnich latach systematycznie rośnie polska aktywność na terenie Harbinu. Cieszy go to, gdyż dobrze zna historię polskiego osadnictwa, wkład naszych rodaków do rozwoju miasta, dawniej będącego konglomeratem różnych narodowości. Do dziś dobitnym znakiem i owocem ich wysiłków jest m.in. most kolejowy na rzece Sungari (Songhua) zaprojektowany przez inżyniera S. Kierbedzia. Mający sentyment do Polaków prof. Li uważa, że Polska powinna wytrwale promować inicjatywę „Study in Poland”, gdyż na nauce w Polsce młodzi Chińczycy mogą tylko wiele zyskać. Jak zaznaczył: polski dorobek oświatowy jest potężny i pod tym względem nasz kraj może śmiało konkurować z czołowymi państwami Zachodu. – Więcej odwagi i siły przebicia! – zaapelował do polskich uczelni prof. Li.

Henryk Suchar

 
  
  
  

 Patrz także: www.hnu.edu.cn