Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Jak to robią w Ameryce? Studenci zagraniczni na uczelniach w USA. PDF Drukuj
Open DoorsIIE (Institute of International Education) opublikował Open Doors 2007 – coroczny raport na temat międzynarodowej wymiany edukacyjnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a resztą świata. Według autorów Open Doors rok akademicki 2006/2007 był przełomowym w historii amerykańskiej wymiany akademickiej - pierwszy raz od czterech lat liczba studentów zagranicznych w USA wzrosła i to o 3,2 % względem ogólnej liczby studentów oraz o 10% względem studentów przyjętych na pierwszy rok studiów. W roku 2006/2007 amerykańskie uczelnie gościły 582,984 studentów zagranicznych, ale pomimo tego, że wskaźniki wzrosły, przybysze wciąż stanowią mniej niż 4 % ogólnej liczby studentów.

 

Młodzi ludzie z Azji stanowią największy odsetek zagranicznych studentów w USA. Palmę pierwszeństwa dzierżą Indie – Hindusi stanowią 14% wszystkich zagranicznych studentów w Stanach, a ich liczba względem roku ubiegłego wzrosła o 10%. Za nimi plasuję się Chiny i Korea Południowa, a dalej Japonia, z której do USA przyjechało mniej o prawie 9% studentów niż w ubiegłym roku i Tajwan. Z krajów europejskich ujętych w rankingu na 10. pozycji znajdują się Niemcy, za nimi Wielka Brytania, a na 18. uplasowała się Francja. Łącznie europejscy studenci stanowią 14% wszystkich studentów zagranicznych w USA.

Spośród kilku tysięcy instytucji, które mogą przyjmować zagranicznych studentów, 25 czołowych uczelni gościło 19% wszystkich studentów spoza USA. Studenci zagraniczni najchętniej wybierali University of Southern California, Columbia University, New York University, University of Illinois at Urbana-Champaing i Purdue University. Kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem studentów zagranicznych to Business & Management oraz Engineering - jedna trzecia przybyszów zza granicy wybrała te właśnie studia. Wciąż wzrasta również liczba studentów, którzy wybierają krótsze niż semestralne programy za granicą, np. kursy wakacyjne, w 2007 roku stanowili oni 52% wszystkich studentów zagranicznych, podczas gdy na wyjazd na jeden semestr zdecydowało się 37%, a na pobyt roczny – 6%.

Studenci zagraniczni mogą być bardzo opłacalną inwestycją – ich wkład do gospodarki USA wyniósł 14,5 miliarda dolarów, czyli ponad 30 miliardów złotych. Wyliczono, że tyle właśnie przybysze wydali na utrzymanie, opłacenie studiów, pomoce dydaktyczne i inne wydatki powiązane z edukacją.

Studenci z USA również licznie wyjeżdżają na studia za granicę. Najwięcej z nich wybrało Wielką Brytanię, Włochy, Hiszpanię, Francję i Australię. 223 i pół tysiąca z nich utrzymywało się na studiach dzięki różnego rodzaju stypendiom akademickim. Wskazuje to na fakt, że studia za granicą przestają być postrzegane jako indywidualne przedsięwzięcie, wzbogacające indywidualny rozwój, a stają się cenną wartością na amerykańskim rynku edukacyjnym i pracy.

Informacje na temat Open Doors 2007 dostępne są na stronie: http://opendoors.iienetwork.org

Dodatkowe informacje: Jan Nicał, Sekretariat Projektu "Study in Poland"
- Fundacja "Perspektywy" tel. 022 628 58 62, fax 022 629 16 17,
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.