Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Na studia znad Wisły nad Tamizę PDF Drukuj

HESAPolacy to szósta pod względem liczebności grupa studentów z UE na brytyjskich uczelniach. W roku 2006/2007 ich liczba zwiększyła się o 56% w stosunku do 2005/2006 roku, z 4325 do 6770 studentów. Według danych HESA ( Higher Education Statistics Agency) na uczelniach na Wyspach studiuje więcej Polaków niż Hiszpanów, Włochów i Szwedów. Wyprzedzają nas natomiast Irlandczycy, Grecy, Niemcy, Francuzi i Cypryjczycy. Równie duży wzrost procentowy zanotowali nasi wschodni sąsiedzi: w 2006 studia na Wyspach rozpoczęło studia o 53% więcej Litwinów i o 64% więcej Łotyszów niż rok wcześniej. Spośród państw spoza UE to Chińczycy dzierżą palmę pierwszeństwa pod względem liczby osób studiujących na Wyspach, za nimi plasują się Hindusi i Amerykanie, a dalej Malezja, Nigeria, Hong Kong i Pakistan.

 

The Higher Education Statistic Agency jest oficjalna agencją zajmującą się zbieraniem, analizą i rozpowszechnianiem danych ilościowych na temat edukacji wyższej. Jej misją jest, między innymi, dostarczanie informacji, opartych na wiarygodnych bazach, niezbędnych instytucjom edukacji wyższej do planowania i rozwoju; działania podejmowane w imieniu HEI’s; wspieranie organizacji rządowych w ustalaniu polityki edukacyjnej i związanego z nią przydzielania funduszy.

HESA jest spółką prywatną, która zawarła oficjalną umowę z odpowiednimi departamentami rządowymi w kwestii dostarczania danych na temat edukacji wyższej. HESA jest finansowana ze składek pochodzących z wszystkich uniwersytetów i college’ów Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji: http://www.hesa.ac.uk/

Dodatkowe informacje: Jan Nicał, Sekretariat Projektu "Study in Poland"
- Fundacja "Perspektywy" tel. 022 628 58 62, fax 022 629 16 17,
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.