Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

IREG/International Observatory on Academic Ranking and Excellence PDF Drukuj

Sesja plenarna poświęcona rankingomRosnąca rola narodowych, regionalnych i międzynarodowych rankingów szkół wyższych to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w światowym szkolnictwie wyższym początku XXI wieku. Zjawiskiem tym zajmuje się od kilku lat tzw. International Rankings Expert Group (IREG), składająca się z twórców rankingów, ich analityków oraz międzynarodowych decydentów z zakresu polityki edukacyjnej. Liderzy tej grupy podjęli 18 kwietnia w Warszawie decyzję o powołaniu wyspecjalizowanej organizacji o nazwie IREG/International Observatory on Academic Ranking and Excellence. Dla przyszłości świata rankingów jest to wydarzenie o przełomowym znaczeniu!

Warto przypomnieć, że przebojem zorganizowanej w dniach 16-18 kwietnia br. Poland International Education Conference WARSAW 2008 była specjalna sesja plenarna poświęcona fenomenowi rosnącego znaczenia rankingów szkół wyższych: "Why and how national and international rankings can affect institution, national systems and geopolitics on higher education?" Sesje tę poprowadził dr Jan Sadlak, dyrektor Instytutu Szkolnictwa Wyższego UNESCO-CEPES w Bukareszcie, jeden z najwybitniejszych na świecie znawców tematyki rankingów. W dyskusji panelowej wzięły m. in. udział takie gwiazdy świata rankingów, jak prof. Liu Nian Cai z Jiao Tong University w Chinach, twórca słynnego Rankingu Szanghajskiego i Gero Federkeil z CHE-Centre for Educational Development w Gutersloh (Niemcy), autor renomowanych rankingów niemieckich i europejskich.
Wszyscy wyżej wymienieni, a także inni goście warszawskiej konferencji, to aktywni uczestnicy tzw. International Rankings Expert Group (IREG), która w coraz szerszym składzie spotyka się od 2002 roku. Generalnym celem tych spotkań jest analiza powstających rankingów i badanie ich wpływu na szkolnictwo wyższe, zarówno w poszczególnych krajach, jak i w wymiarze międzynarodowym.

Przy okazji warszawskiej konferencji odbyło się 18 kwietnia br. w nowej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego specjalne posiedzenie liderów IREG, podczas którego - bazując na wcześniejszych dyskusjach, które miały miejsce w listopadzie 2007 roku na seminarium IREG-3 w Szanghaju - podjęto decyzję o rozszerzeniu zakresu i wymiaru działalności IREG. Aby to zadanie skutecznie zrealizować powołano IREG/International Observatory on Academic Ranking and Excellence. Dla przyszłości świata rankingów jest to wydarzenie o trudnej do przecenienia wadze!

Celem działania IREG/Observatory jest spojrzenie w szerokim kontekście na “akademickie rankingi" i na to, co zawiera się w wyrażeniach “akademicka doskonałość" i działanie na rzecz tego, aby dawały one korzyści szkolnictwu wyższemu, instytucjom i osobom w nie zaangażowanym oraz całemu społeczeństwu. Będzie to osiągane poprzez:
- przekazywanie i wymianę fachowych informacji;
- doskonalenie standardów, teorii i praktyki przygotowywania rankingów;
- inicjowanie badań i działań informacyjnych, a także szkoleń związanych z rankingami i innymi aspektami "akademickiej doskonałości";
- analizowanie wpływu rankingów na dostępność studiów, trendy i praktyki rekrutacyjne na poziomie instytucjonalnym, regionalnym/narodowym i międzynarodowym (z przykładaniem wagi do ich roli nie tylko w zakresie "doskonałości badawczej", ale także upowszechniania dobrych praktyk w nauczaniu, usług dla społeczności itp.);
- podejmowanie analiz dotyczących wpływu rankingów na zachowania instytucjonalne;
- poszerzanie społecznego zaufania i zrozumienia dla pracy naukowej, ocenianie instytucjonalnych działań, rankingów i form "akademickiej doskonałości".

Zadania te będą realizowane w różnorodnych formach, między innymi poprzez organizowanie przez IREG/Observatory cyklicznych międzynarodowych konferencji, z których najbliższa, IREG-4, odbędzie się w czerwcu 2009 roku w Astanie (Kazachstan).

Podczas spotkania w Warszawie powołany został 12-osobowy Komitet Wykonawczy IREG/Observatory. W jego skład wchodzą:

Przewodniczący:
Jan Sadlak - dyrektor UNESCO-CEPES w Bukareszcie (Rumunia).

Wiceprzewodniczący: Gero Federkeil - szef działu rankingów w CHE-Centre for Educational Development w Gutersloh (Niemcy); Liu Nian Cai – dyrektor Center for Word-Class Universities i dziekan Graduate School on Education w Ciao Tong University w Szanghaju (Chiny); Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" w Warszawie (Polska); Alex Usher – wiceprezydent Educational Policy Institute w Toronto (Kanada).

Członkowie:
Tom Parker – prezes Institute for Higher Education Policy w Waszyngtonie (USA); Sholpan M. Kalanova – prezes Euroasian Quality Assurance Network i dyrektor National Accreditation Centre w Astanie (Kazachstan); Paul Serban Agachi z Babes-Bolyai University w Cluj-Napoca (Rumunia); Ferdinand Devinsky - prezes Slovak Academic Ranking and Rating Agency (ARRA) w Bratysławie (Słowacja); Marko Marhl - prorektor ds. międzynarodowych, University on Maribor (Słowenia); Michaił Zgurovsky - rektor Politechniki Kijowskiej (Ukraina); David Jobbins - szef Education Unit w Candlestar Ltd., Londyn (Wielka Brytania).

W Komitecie Wykonawczym pozostawiono wolne miejsca dla przedstawicieli Ameryki Łacińskiej, Afryki i krajów arabskich.

Podjęto również decyzję, że sekretariat roboczy IREG/Observatory ulokowany zostanie w Warszawie, co jest niewątpliwie dowodem wielkiego uznania międzynarodowej społeczności twórców i analityków rankingów oraz międzynarodowych decydentów z zakresu szkolnictwa wyższego dla poziomu rankingów przygotowywanych w Polsce.

Wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa: www.IREGobservatory.org

Więcej informacji:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Sholpan M.Kalanova i Jan Sadlak
Waldemar Siwiński
Liu Nian Cai Gero Federkeil
Alex Usher Sesja plenarna poświęcona rankingom
Michael Zgurovsky Sesja plenarna poświęcona rankingom

Dodatkowe informacje
: Jan Nicał, Sekretariat Projektu "Study in Poland"
- Fundacja "Perspektywy" tel. 022 628 58 62, fax 022 629 16 17,
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.