Newsletter Study in Poland

Kampus z tej ziemi

70 hektarów, 49 budynków, a wśród nich: Klinika Koni i Klinika Małych Zwierząt, Centrum Wodne, stacja uzdatniania wody, zwierzętarnia, ogród bylinowy, szklarnie, cztery pomniki,  hale produkcyjne, basen, stacja meteo – ursynowski kampus SGGW to miejsce, w którym studiowanie ma oddech!

Najbardziej widoczne są nowoczesne budynki wydziałów, biblioteka, domy studenckie, basen, rektorat w pałacyku Rozkosz. Tymczasem pięć minut piechotą od ulicy Nowoursynowskiej,  w byliniarni, w której mają zajęcia studenci kierunków związanych z ogrodnictwem i architekturą krajobrazu, psiząb wywinięty (Erythonium revolutum) sąsiaduje z obrazkami włoskimi (Arum italicum) i cybulicą syberyjską (Scilla siberica). Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) przyćmiewa urodą czosnek olbrzymi „Gladiator” (Alium giganteum) i wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). Tulipany w nieprawdopodobnej liczbie odmian i narcyzy już przekwitają, ale za chwilę rozwiną się pąki piwonii.

Wśród grządek uwijają się studenci, słychać śpiew ptaków, hałas zatłoczonego Ursynowa praktycznie tu nie dociera. Uczelnia właśnie zrewitalizowała stary staw sąsiadujący z Pałacem Ursynowskim w którym mieści się rektorat  – otoczono go ścieżkami z kamienia, tworząc kolejny magiczny zakątek kampusu.

Parę kroków dalej są już ogromne hale maszyn – rolniczych i do obróbki drewna, dalej zamontowano potężne panele fotowoltaiczne, dzięki którym można oszczędzać energię. Wiek XIX sąsiaduje z wiekiem XXI.

W Centrum Wodnym SGGW – największym polskim obiekcie badawczym zajmującym się problematyką H2O, można zobaczyć nie tylko jak płynie rzeka ale i co z tego wynika.  Centrum Wodne to jedyny w kraju obiekt naukowo-dydaktyczny, w którym w sposób kompleksowy prowadzone są badania na temat jakości i zasobów wody oraz jej obiegu w przyrodzie. Jest tu 20 laboratoriów z różnych dziedzin nauki, można korzystać z 310 nowoczesnych zestawów aparatury naukowo-badawczej.

W Centrum działa również stacja meteorologiczna będąca w sieci monitoringu kraju. Największą atrakcją jest jednak model rzeki, od źródeł do ujścia. W terenie, po którym płynie woda, wybudowano modele typowych budowli hydrotechnicznych znajdujących się w korytach i zbiornikach rzecznych, Są tamy, wodospady, kanały, oczyszczalnia wody, a na końcu – „morze”, w którym pływają dorodne ryby.

Na Wydziale Nauk o Zwierzętach można studiować zarówno tradycyjną zootechnikę, jak i futurystyczną bioinżynierię zwierząt.

Jest tu także kierunek hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich, dlatego tytuł wykładu: „Dobrostan i stres psów w dogoterapii”, na który zaprasza plakat wywieszony na drzwiach wejściowych, jest jak najbardziej na miejscu.

Gmach i jego wyposażenie są bardzo nowoczesne, ale w holu stoją tez gabloty z eksponatami, które kiedyś były niezbędnymi pomocami naukowymi. Można zobaczyć, jak wygląda (prawdziwa) czaszka mary patagońskiej, jeżozwierza afrykańskiego, suhaka stepowego czy makaka rozczochranego. Obok – czaszki poczciwego polskiego bobra czy nutrii...

Nowo otwarte Centrum Badań Biomedycznych SGGW przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej prowadzi badania z pogranicza weterynarii i medycyny.

To kosztowna inwestycja, której nie udałoby się zrealizować bez dofinansowania (30 mln zł) z ramach RPO WM 2007-2013. Środki pozwoliły na stworzenie nowego i zmodernizowanie obecnego laboratorium Kliniki Chorób Koni oraz na zakup unikatowej aparatury naukowo badawczej. Efekty prac naukowych prowadzonych na zwierzętach, z zachowaniem wszelkich norm etycznych, będzie można wykorzystywać w leczeniu ludzi, zwłaszcza tych cierpiących na choroby nowotworowe.

Marzenie o szklanych domach

spełnia Szklarniowy Ośrodek Doświadczalny – 12 szklarni o powierzchni 360 metrów kwadratowych. Temperaturą, nawożeniem i nawadnianiem roślin sterują komputery, one także decydują o poziomie oświetlenia i nasycenia dwutlenkiem węgla. W poszczególnych częściach szklarni mogą być utrzymywane różne warunki mikroklimatyczne.

W czterech komorach chłodniczych jest 18 kontenerów z możliwością utrzymywania różnych składów gazowych w czasie przechowywania warzyw.

Rozkosz i wygoda

Pałacyk Ursynowski, dawniej zwany Rozkosz, siedziba władz rektorskich SGGW, zamyka perspektywę alei, wzdłuż której rosną piękne stare drzewa. Po drugiej stronie ulicy Nowoursynowskiej, wśród zieleni, stoją domy studenckie. SGGW ma ich 12, jest w nich w sumie 4 tysiące miejsc.

Doskonale utrzymany, ogromny kampus z pewnością ułatwia i uprzyjemnia studiowanie. Jest tu wszystko, czego potrzeba do życia. Gdy tylko robi się cieplej, studenci wychodzą z książkami na ławki i trawniki. Po kampusie spacerują też mieszkańcy Ursynowa i inni goście, bo brama SGGW jest otwarta.

Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w liczbach

  • 13 wydziałów
  • 37 kierunków
  • 25 000 studentów
  • 1300 wykładowców
  • 140 000 absolwentów
  • 200 lat tradycji