Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Polski styczeń w Paryżu PDF Drukuj

Polsko-francuskie seminarium akademickie „Współpraca uczelni Polski i Francji w zakresie rozwoju wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych oraz mobilności pracowników naukowych i studentów, które odbyło się 27 stycznia 2011 roku w Instytucie Polskim w Paryżu zgromadziło rekordową liczbę uczestników. Wzięli w nim udział przedstawiciele 16 uczelni polskich oraz 42 uczelni francuskich z całego kraju. Seminarium – zorganizowane w ramach programu „Study in Poland” – przygotowane zostało wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ambasadę RP w Paryżu ze strony polskiej oraz agencję CampusFrance i Ambasadę Francji w Warszawie ze strony francuskiej.

Kierownikiem polskiej delegacji akademickiej był prof. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Uczestnicy delegacji polskich uczelni odwiedzili również stoisko „Study in Poland” na targach edukacyjnych w Paryżu oraz wzięli udział w uroczystej inauguracji na Sorbonie i w stacji PAN w Paryżu obchodów 100. lecia Nobla z chemii dla Marii Skłodowskiej Curie.

Seminarium w salach Instytutu Polskiego w Paryżu zgromadziło ponad 80 osób z obu krajów. Ze strony francuskiej oprócz reprezentantów uczelni wzięli w nim udział: Hélène Duchene, dyrektor ds. mobilności i atrakcyjności w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Francji, Marc Rolland, zastępca dyrektora ds. stosunków europejskich i współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Francji, Corinne Baylac, attachée ds. współpracy uniwersyteckiej w Ambasadzie Francji w Warszawie oraz Beatrice Khaiat, dyrektor Agencji CampusFrance.

Jego Ekscelencję Tomasza Orłowskiego, ambasadora RP we Francji ambasadora reprezentował radca minister Janusz Styczek. Obecny był prof. Jerzy Pieluszek, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Paryżu oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Program obejmował dwie duże sesje panelowo-prezentacyjne: Strategie polsko-francuskiej współpracy uniwersyteckiej oraz Strategie rozwoju szkolnictwa wyższego i aktualne reformy w Polsce i we Francji (Program seminarium). Ze strony polskiej wystąpienia przygotowali: prof. Wiesław Banyś, prof. Jan Krysiński, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), b. rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Marcela Świątkowska, dziekan Wydziału Neofilologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Łukasz Wojdyga, z-ca dyrektora Centrum Wymiany Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej oraz Bianka Siwińska, koordynatorka programu „Study in Poland”.

W części popołudniowej seminarium, które odbywało się w pięknych wnętrzach Instytutu Polskiego, zostały zorganizowane spotkania bilateralne między uczelniami francuskimi i polskimi. Każda z polskich uczelni miała swój stolik prezentacyjny, do którego według ustalonego harmonogramu zgłaszali się partnerzy francuscy. Sesja bilateralna trwała kilka godzin i - według relacji uczestników z obu stron - spotkania te były niezwykle owocne. Wielka w tym zasługa naszych partnerów z Agencji CampusFrance, z którą Fundacja Perspektywy współpracuje również ściśle na forum Academic Cooperation Association (www.aca-secretariat.be), prestiżowego stowarzyszenia non-profit z siedzibą w Brukseli, które zrzesza 20 głównych europejskich i światowych organizacji wspierających internacjonalizację szkolnictwa wyższego w swoich krajach i na arenie międzynarodowej.

W kolejnych dwóch dniach pobytu w Paryżu, 28 i 29 stycznia br., część polskiej delegacji pracowała na największych we Francji targach edukacyjnych dedykowanych studiom za granicą: Salon des études et des carrières internationales, na których zorganizowane zostało wspólne stoisko polskich uczelni pod hasłem „Study in Poland”. Dystrybuowane były na nim informatory „Study in Poland - University Guide 2011/2012” oraz specjalnie na te okazję przygotowany katalog w francuskojęzyczny oraz mini-ulotka w tym języku. Stoisko obsługiwane było przez pracowników działów promocji uczelni polskich oraz przedstawicieli programu „Study in Poland” i cieszyło się zainteresowaniem, zwłaszcza ostatniego dnia targów, w sobotę, kiedy to odwiedziło je najwięcej młodych ludzi.

Pozostała część polskiej delegacji, z jej kierownikiem prof. Wiesławem Banysiem, nota bene wybitnym uczonym romanistą, wizytowała w piątek prestiżowe paryskie uczelnie: Sciences Po oraz uniwersytet Paris 13, które współpracują ściśle również z wieloma uczelniami w naszym kraju. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy na raucie wydanym w Stacji Naukowej PAN w Paryżu z okazji 100. lecia Nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej Curie. Honory domu pełnił prof. Michał Kleiber, prezes PAN. Obecna była m.in. wnuczka wybitnej uczonej.

Uroczysta inauguracja Roku Marii Skłodowskiej Curie, która odbyła się w sobotę 29 stycznia w najsłynniejszym we Francji audytorium akademickim, Grand Amphitéâtre de la Sorbonne, zgromadziła elitę naukową obu krajów. Swoją obecnością uświetniła tę uroczystość nasza Pierwsza Dama, Pani Prezydentowi Anna Komorowska. Znakomity wykład o zasługach Marii Skłodowskiej Curie dla światowej medycyny wygłosił prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obok prof. Wiesława Banysia i innych członków kierownictwa polskiej delegacji obecni byli na Sorbonie między innymi: prof. Franciszek Ziejka, b. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej.
Nie ma najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że koniec stycznia 2011 przebiegał w akademickim Paryżu pod znakiem Polski. Obecność tak licznej reprezentacji uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland”, jedno z największych w historii akademickich seminariów polsko-francuskich, aktywna promocja polskiego szkolnictwa wyższego na międzynarodowych targach edukacyjnych oraz udział członków delegacji w uroczystościach inauguracji Roku Marii Skłodowskiej Curie stanowiły wyjątkowo mocny polski akord i znakomicie wpisały się w wieloletni program obecności na rynku francuskim prowadzony w ramach programu „Study in Poland”.

 

Pełna informacja o polskich i francuskich uczestnikach seminarium znajduje się na stronie CampusFrance (więcej informacji)

Campus France przygotował też znakomite dossier o polskim szkolnictwie wyższym i polsko-francuskiej współpracy akademickiej (dossier)

Dodatkowe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.