Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Miliardy z Indii na zagraniczne studia PDF Drukuj

Trzynaście miliardów dolarów – tyle według danych Stowarzyszenia Indyjskich Izb Handlowych i Przemysłowych (ASSOCHAM) wydają rocznie studenci z Indii na studia za granicą. Grupa ta jest bardzo liczna – co roku na uczelnie zagraniczne wyjeżdża ok. 450 tys młodych hindusów. Nic dziwnego – dwie z czołowych uczelni w Indiach (Indian Institutes of Technology oraz Indian Institute of Management) odrzuca ponad 90% kandydatów, gdyż po prostu nie ma dla nich miejsc. Spośród nich 40% stara się dostać na uczelnie zagraniczne i płaci za studia.

Żeby lepiej zrozumieć finansowe implikacje tej sytuacji, trzeba porównać koszty: student IIT płaci za studia średnio 120 USD miesięcznie, podczas gdy student wyjeżdżający do Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii wydaje nawet 5000 USD miesięcznie. Prezes ASSOCHAM, Venugopal Dooth, podkreśla, że trzeba zapobiec sytuacji, w której tak ogromne kwoty wypływają z kraju. Widzi jedno rozwiązanie – Indie muszą zbudować szereg uczelni o wysokiej jakości kształcenia, by powstrzymać odpływ studentów i pieniędzy.
Studenci z Indii są bardzo atrakcyjną grupą dla uczelni zagranicznych. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ma w planach utworzenie punktu informacyjno-rekrutacyjnego w Delhi.

Więcej informacji