Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 10/2010

28 października 2010 r.GUS: 17 tys. zagranicznych studentów w polskich uczelniach PDF Drukuj

Na polskich uczelniach studiuje coraz więcej studentów cudzoziemców (wzrost o 7,2 proc. w ciągu roku). W roku akademickim 2009/2010 ich liczba wyniosła 17,0 tys. osób (wg stanu na 30 listopada 2009), wobec 15,9 tys. w roku ubiegłym, 6,6 tys. w roku 2000/2001 i 4,3 tys. w roku 1990/1991. Najwięcej cudzoziemców studiowało na uniwersytetach 4,9 tys. osób i na akademiach medycznych - 4,8 tys. osób. W wyższych szkołach ekonomicznych studiowało 2,5 tys. osób, w pozostałych szkołach wyższych 2,4 tys. osób, a w wyższych szkołach technicznych 1,3 tys. osób. Największym powodzeniem wśród studentów – cudzoziemców cieszyły się kierunki medyczne - 5,5 tys. osób, ekonomiczne i administracyjne - 3,3 tys., społeczne - 2,5 tys., humanistyczne - 1,6 tys. osób.

Więcej…
 
Spotkanie konsultacyjne prorektorów uczelni programu „Study in Poland” PDF Drukuj

Spotkanie konsultacyjne ma na celu pogłębioną analizę działań programu „Study in Poland” pod kątem specyficznych potrzeb uczelni uczestniczących. Zaproszeni do udziału w nim są prorektorzy uczelni „Study in Poland” odpowiedzialni za sprawy międzynarodowe, rozwój, nauczanie oraz ich przedstawiciele i współpracownicy. Spotkanie zakończy się Galą Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2010.

Więcej…
 
IREG-5 światowe forum rankingowe PDF Drukuj

Ponad 160 twórców i analityków rankingów oraz przedstawicieli uczelni z 50 krajów całego świata spotkało się w dniach 6-8 października br. w Berlinie na konferencji IREG-5, pod hasłem: Rankingi akademickie: od popularności do wiarygodności i istotności. To główne światowe forum rankingowe zostało zorganizowane wspólnie przez międzynarodową organizację IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence oraz Centre for Higher Education Development (CHE) z Niemiec, we współpracy z niemieckim Ministerstwem Edukacji i Badań, oraz Niemiecką Służbą Wymiany Akademickiej DAAD. Otwierając konferencję prof. Jan Sadlak, prezydent IREG Observatory, zwrócił uwagę, że nie wystarczy, aby rankingi były popularne, muszą być jeszcze wiarygodne i istotne. Dlatego muszą przestrzegać wysokich standardów, być transparentne i starać się jak najpełniej odzwierciedlać jakość uczelni, czyli muszą stawać się coraz inteligentniejszymi.

Więcej…
 
Zapraszamy na stoisko „Study in Poland” na targach w Kijowie PDF Drukuj

Zapraszamy do udziału w targach „Osvita i Kariera - Obuczenije za rubieżom” w Kijowie. Odbędą się one w dniach 18-20 listopada 2010 w Ukraińskim Domu (ul. Chreszczatik 2). Jest to największe wydarzenie tego typu na Ukrainie – odwiedza je ok. 15 tysięcy uczniów klas maturalnych, studentów, rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji edukacyjnych. Program Study in  Poland bierze w nich udział po raz szósty. Stoisko narodowe pod szyldem Study in Poland stoi do dyspozycji uczelni uczestniczących w programie. Zapewniona będzie profesjonalna obsługa w języku rosyjskim i ukraińskim oraz niezbędne materiały informacyjne.

Więcej…
 
Zapraszamy na stoisko „Study in Poland” w targach w Moskwie PDF Drukuj

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowych Targach Edukacyjnych „Obrazowanie i Kariera” w Moskwie. Odbędą się one w dniach 11-13 listopada 2010 w „Gostinny Dvor” (ul. Ilinki, 4). Będzie to już 5 występ programu „Study in Poland” na tej prestiżowej imprezie.

Więcej…
 
Trwa konkurs INTERSTUDENT 2010 PDF Drukuj

Z przyjemnością informujemy, że termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce INTERSTUDENT został wydłużony do 30 listopada 2010 r. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z Parlamentem Studentów RP oraz Krajową Reprezentacją Doktorantów po raz drugi organizuje konkurs na najlepszego studenta zagranicznego studiującego w Polsce INTERSTUDENT. W wyniku konkursu, wyłonieni zostaną zwycięzcy w trzech kategoriach: na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim.

Więcej…
 
STUDENTEURO na Gali Sportu Akademickiego 2010 PDF Drukuj

W dniach 28-29 października w Warszawie odbyła się Gala Sportu Akademickiego.
Podczas Gali szczególnie uroczyście podsumowany został Polsko-Ukraiński Turniej Akademicki w Piłce Nożnej (nazywany popularnie STUDENTEURO) organizowany AZS we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy na Ukrainie we wrześniu 2010 w ramach programu „Study in Poland” (uprzejmie prosimy o przeczytaniu informacji na oficjalnej stronie Turnieju www.studenteuro.eu) oraz Akademickie Mistrzostwa Polski 2009/2010.

Więcej…
 
Konkurs Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2010 PDF Drukuj

Konkurs Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2010Prestiżowe międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. z siedzibą w Holandii wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” po raz trzeci ogłaszają konkurs dla młodych naukowców, którzy w ostatnim czasie osiągnęli znaczący sukces badawczy albo uczestniczyli w zespole naukowym, który zrealizował istotny dla nauki projekt w jednej z dziesięciu dyscyplin: Medycyna; Technologia; Biochemia, genetyka i biologia molekularna; Fizyka i astronomia; Chemia; Inżynieria materiałowa; Rolnictwo i biologia; Nauki społeczne; Nauka o środowisku; Informatyka.

Więcej…
 
„Study in Poland” w Szanghaju PDF Drukuj

Wielkie, wędrujące po sześciu wiodących ośrodkach edukacyjnych Chin (Beijing, Dalian, Xi’an, Shanghai, Chengdu, Kunming) China Education Expo 2010 zorganizowane zostało w tym roku w dniach 16-30 października. Ze względu na wciąż trwającą wystawę światową Expo 2010 stoisko Study in Poland zaprezentowaliśmy w tym roku właśnie w Szanghaju, w Shanghai East Asia Exhibition Hall.

Więcej…
 
Oskary dla Andrzeja Koźmińskiego i Antoniego Tajdusia PDF Drukuj

Prof. Andrzej K. Koźmiński, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz prof. Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie otrzymali statuetki Oskara od prof. Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Jak poinformowała Ewa Barlik, rzecznik prasowa ALK, podczas spotkania z rektorami z okazji inauguracji roku akademickiego minister Barbara Kudrycka zapowiedziała, że od tego roku MNiSW będzie przyznawało specjalne statuetki Oskara w wyrazie uznania za wybitne osiągnięcia polskich uczelni.

Więcej…
 
A w najnowszym numerze „Perspektyw”... PDF Drukuj

... rozmawiamy też z nowym, 33-letnim wiceministrem w MNiSW odpowiedzialnym za sprawy nauki prof. Maciejem Banachem – o konieczności wzmocnienia współpracy akademickiej w ramach UE, problemach mobilności studeckiej oraz dlaczego młodzi, zdolni nie mieliby wyjechać za granicą (Zmiana mentalna). Zachęcamy gorąco do lektury, a po 1 listopada, zapraszamy po więcej na www.