Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

11 Lipca 2011 r.Konferencja: Wschodni Wymiar Mobilności PDF Drukuj

- Mobilność, w tym studiowanie za granicą, to bardzo ważne doświadczenie dla młodych ludzi, dlatego zajmuje ona ważne miejsce w polityce Unii Europejskiej - podkreśliła komisarz UE ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou (na zdjęciu), podsumowując dwudniową konferencję "Wschodni wymiar mobilności", która odbyła się 6-7 lipca br. w Warszawie. Konferencja, zorganizowana w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, poświęcona była kwestiom mobilności w obszarze edukacji, młodzieży, nauki, kultury i sportu pomiędzy Unią Europejską a państwami Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś).

Więcej…
 
Wspólny artykuł rektorów Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii PDF Drukuj

Zbyt mała część europejskich Funduszy Strukturalnych dla europejskich regionów przeznaczana jest na rozwój potencjału uniwersytetów w dziedzinie badań i innowacyjności. Aby zapewnić lepsze wykorzystanie tych funduszy Komisja Europejska powinna przygotować wyraźne wskazówki w jaki sposób kraje i regiony mogą korzystać z funduszy strukturalnych i innych dla budowania potencjału badawczego. Takie postulaty znalazły się we wspólnym artykule opublikowanym na łamach „Research Europe” przez szefów trzech europejskich konferencji rektorów: Katarzynę Chałasińską-Macukow, przewodniczącą KRASP (na zdjęciu), Steva Smitha, prezydenta Universities UK (UUK) i Margret Winttermantel, przewodniczącą niemieckiej konferencji rektorów - Hochschulrektorenkonference (HRK).

Więcej…
 
Media a szkolnictwo wyższe na świecie PDF Drukuj

Co dzieje się w światowych mediach edukacyjnych? - to główny temat konferencji „Worldviews conference on media and higher education”, która odbyła się w dniach 16-18 czerwca w Toronto (Kanada). Po raz pierwszy zebrali się redaktorzy najważniejszych mediów światowych zajmujących się szkolnictwem wyższym, dziennikarze reprezentujące media wyspecjalizowane i mediów klasycznych (mainstream), teoretycy mediów, przedstawiciele szkolnictwa wyższego oraz inne osoby i instytucje zaangażowane w budowanie obiegu wiedzy w tym zakresie.

Więcej…
 
Należne miejsce polskich uczelni – NAFSA Vancouver 2011 PDF Drukuj

Kiedy przed kilku laty, stoisko „Study in Poland” po raz pierwszy pokazało się na konferencji NAFSA uczestnicy ze zdziwieniem odnotowywali obecność polskich uczelni „oh, Poland, interesting”. Zdarzało się, że ktoś zatrzymał się na chwilę, żeby wspomnieć swoje bezpośrednie lub pośrednie kontakty z naszym krajem, ale zaraz szedł dalej spiesząc się na wcześniej umówione spotkania. W następnych latach było już trochę lepiej, ale prawdziwy przełom nastąpił podczas konferencji NAFSA w Vancouver (31 maja – 3 czerwca).

Więcej…
 
Europejskie zaproszenie do Brazylii PDF Drukuj

W ślad za udaną serią europejskich targów edukacyjnych European Higher Education Fairs (EHEF) w Azji, trzy europejskie agencje: DAAD, CampusFrance i Nuffic, przy częściowym wsparciu ze strony Komisji Europejskiej, organizują podobne targi połączone z jednodniowym sympozjum na temat współpracy akademickiej z Brazylią w Sao Paulo.

Więcej…
 
Druga edycja polsko-ukraińskiego turnieju STUDENTEURO 2011 PDF Drukuj

Dwanaście polskich uczelnianych drużyn piłki nożnej zmierzy się we wrześniu br. z reprezentacjami ośmiu ukraińskich szkół wyższych podczas drugiej edycji „Polsko-Ukraińskiego Turnieju Drużyn Akademickich w Piłce Nożnej 2010-2012”, określanego popularnie jako STUDENTEURO. Pierwsza tura rozgrywek odbyła się we wrześniu 2010 roku w ukraińskich miastach EURO 2012: Charkowie, Doniecku, Kijowie i Lwowie. W tym roku rewanż w Polsce: eliminacje odbędą się w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, a finał w Warszawie, w dniu 13 września br.

Więcej…
 
Nowa prywatna uczelnia dla brytyjskiej elity PDF Drukuj

5 czerwca ogłoszono w Londynie, że za rok, we wrześniu 2012 pierwszych 200 studentów przyjmie nowy prywatny uniwersytet New College of the Humanities w Londynie. Założycielami, a częściowo akcjonariuszami, uczelni jest 14-tu wybitnych profesorów ze znanych uczelni angielskich, amerykańskich i kanadyjskich, którzy także będą w swojej uczelni prowadzili wykłady. Będzie to uczelnia w samym swoim założeniu bardzo elitarna, i to co najmniej z dwóch powodów...

Więcej…
 
Nowa edycja Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2011 PDF Drukuj

Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w konkursie Scopus-Perspektywy Young Researcher Award, przeznaczonym dla młodych naukowców, którzy w ostatnim czasie osiągnęli znaczący sukces badawczy albo uczestniczyli w zespole naukowym, który zrealizował istotny dla nauki projekt w jednej z dziesięciu dyscyplin. Organizatorami konkursu są międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. z siedzibą w Holandii wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy”.

Więcej…