Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 02/2007Student globalny PDF Drukuj
W Ameryce po raz pierwszy może pojawić się czarnoskóry prezydent. Barack Hussein Obama najprawdopodobniej wystartuje już w wyborach 2008 roku. Jego ojciec, syn pasterza kóz w Kenii przyjechał do Stanów Zjednoczonych na studia dzięki programowi międzynarodowej wymiany? Wędrujący studenci nie są wynalazkiem naszych czasów, ale nigdy dotąd zjawisko to nie występowało w tak dużej skali. Nigdy wcześniej świat nie otworzył się na nich tak bardzo i nigdy jeszcze studenci międzynarodowi nie byli mu tak dramatycznie potrzebni.
Więcej…
 
Wielki sukces SWPS w programie "Atlantis" PDF Drukuj
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie odniosła wielki sukces w europejsko-amerykańskim programie "Atlantis": została instytucją koordynującą w transatlantyckim projekcie zintegrowanych programów i wspólnych (lub podwójnych) dyplomów. W projekcie o budżecie ponad 400.000 EUR partnerami SWPS są: Marshall University ze Stanów Zjednoczonych i Uniwersytet w Debreczynie . W ramach zwycięskiego projektu 24 studentów amerykańskich i po 12 z Polski i Węgier przez rok studiować będzie po przeciwnej stronie Atlantyku. Projekt przewiduje także wymianę wykładowców. Gratulujemy!

W innym projekcie programu "Atlantis" uczelnią prowadzącą jest Akademia Górniczo Hutnicza a jej partnerami University of Wisconsin w USA, a w Europie politechniki w Helsinkach i Walencji oraz Imperial College w Londynie. Budżet projektu przekracza 50.000 EUR.
 
Malezja chce mieć 100 000 zagranicznych studentów! PDF Drukuj
Agencja prasowa "Bernama" podała, że rząd Malezji opracował strategiczny plan mający na celu zwiększenie liczby zagranicznych studentów na malezyjskich uczelniach do 100 000 w roku 2010. Już obecnie studiuje w tym kraju ponad 40 tysięcy studentów, głównie z Azji, ale nie tylko. W program przyciągania zagranicznych studentów do Malezji angażują się zarówno ministerstwa (Szkolnictwa Wyższego i Spraw Zagranicznych) jak i uczelnie. Równocześnie z akcją promocji za granicą przeprowadzona zostanie analiza mocnych i słabych stron tamtejszego szkolnictwa wyższego; ma to pozwolić na przekształcenie Malezji w ciągu kilku następnych lat w światowe centrum edukacyjne na najwyższym międzynarodowym poziomie.
 
Rosja i Meksyk na europejskim horyzoncie edukacyjnym PDF Drukuj
Wprawdzie program EHEF jeszcze trwa, ale już wiadomo, że również po jego zakończeniu promocja europejskiego szkolnictwa wyższego będzie kontynuowana i wzmacniana. Rozstrzygnięto niedawno ogłoszony latem 2006 r. przez Departament Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej przetarg na nowy program promocji europejskich uczelni (Erasmus Mundus Glabal Promotion Project). "Perspektywy" dowiedziały się, że w ramach tego nowego programu europejskie działania promocyjne w zakresie szkolnictwa wyższego skoncentrowane zostaną w latach 2008 i 2009 w Moskwie i Meksyku.

 
Kolejne targi EHEF: Malezja, Chiny, Wietnam PDF Drukuj
Znane są już dokładne terminy tegorocznych sympozjów wyjazdowych promujących program Asia-Link oraz targów EHEF (European Higher Education Fairs) organizowanych w ramach promocji europejskiego szkolnictwa wyższego w krajach Azji. Ustalone też zostały preferencyjne ceny stoisk, które europejskie uczelnie uczestniczące w tych targach mogą uzyskać w ramach działań promocyjnych Unii Europejskiej.
Więcej…
 
81 uczelni na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2007" PDF Drukuj
Takiego sukcesu organizatorzy nie mogli przewidywać w najśmielszych nawet marzeniach: na konferencję "Studenci zagraniczni w Polsce 2007", która odbędzie się w dniach 22-24 lutego br. w Łodzi zgłosiło się 165 uczestników z 81 uczelni! Przy czym są to uczestnicy znakomici: rektorzy, prorektorzy ds. międzynarodowych i promocji oraz dyrektorzy i kierownicy biur współpracy międzynarodowej i biur promocji wszystkich liczących się polskich uczelni.
Więcej…