Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 09/2007OECD: Umiędzynarodawiajcie polskie uczelnie PDF Drukuj
Jak informowaliśmy w poprzednim Newsletterze, organizacja najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata OECD, dokonała przeglądu szkolnictwa wyższego w 24 krajach człomnkowskich. Raport dotyczący Polski poświęca sporo uwagi problemowi umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego wskazując na konieczność zwiększenia aktywności w tej dziedzinie.
Więcej…
 
Zaproszenie do Brukseli PDF Drukuj
Analiza wzajemnych relacji między szkolnictwem wyższym w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych będzie przedmiotem seminarium organizowanego przez ACA (Academic Cooperation Association) 16 listopada 2007 w Brukseli. Program seminarium (Partners and Competitors - Analysing the EU-US Higher Education Relationship) obejmuje takie tematy jak zmiany w programach nauczania w dobie globalizacji, różne podejścia do umiędzynarodowienia, debata o opłatach za studia w kontekście finansowania szkolnictwa wyższego, a także - jak przyciągać do swoich uczelni najlepszych studentów. Informacje na temat seminarium znajdują się na stronie www.aca-secretariat.be
 
Zainteresowani studentami z USA: ankiety - do 29 października br. PDF Drukuj
W związku z licznymi zapytaniami, jakie otrzymaliśmy po ukazaniu się w ostatnim wydaniu Newslettera 7(9) informacji o ankiecie Institute of International Education (IIE) uprzejmie informujemy, że termin, w jakim można składać ankietę o gotowości uczelni do przyjęcia amerykańskich studentów przedłużony został do 29 października. Formularz ankiety znajduje się na stronie:
http://www.iienetwork.org/?p=StudyAbroadCapacity

Zwracamy zarazem uwagę, że im więcej polskich uczelni wypełni ankietę tym większe będą szanse na to, że Polska zostanie umieszczona na liści krajów, do których amerykańskie uczelnie będą w przyszłości wysyłać swoich studentów w ramach programu, zgodnie z którym każdego roku na zagranicznych uczelniach będzie studiować milion amerykańskich studentów.
 
EHEF: teraz Wietnam i Filipiny PDF Drukuj
W momencie zamykania niniejszego Newslettera kilkunastoosobowa polska delegacja wracała z sympozjum Asia Link i targów EHEF w Pekinie, dlatego relację z jej pobytu zamieścimy w następnym wydaniu Newslettera. Kolejne przedsięwzięcia w ramach programu European Higher Education Fairs (EHEF) odbędą się w Wietnamie (Hanoi, 7-9 grudnia br. i Ho Chi Minh City, 12 grudnia br.) oraz na Filipinach (Manila, 22-24 lutego 2008 r.). Szczegółowe informacje o zasadach udziału w seminariach Asia Link i targach EHEF w tych krajach znajdują się na stronach www.ehef-hanoi.org oraz www.ehef-manila.org. Podczas obu tych przedsięwzięć promowane będą polskie uczelnie uczestniczące w programie "Study in Poland".

Informujemy przy okazji, że w składach ekip wyjeżdżających (na koszt Fundacji "Perspektywy") do Wietnamu i na Filipiny znajdą się zwycięzcy ogłoszonego przez nas przed wakacjami "Konkursu na promotorów Study in Poland za granicą". Będą to: Marta Foryś - kierowniczka Działu Współpracy Zagranicznej na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (jedzie do Wietnamu) i Mirosław Klimkiewicz - kierownik Biura Obsługi Studentów Zagranicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (jedzie na Filipiny). Gratulujemy!
 
IIE Networker: Strategie umiędzynarodowienia PDF Drukuj
W najnowszym numerze czasopisma IIE Networker zamieszczone zostały opracowania dotyczące narodowych strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego realizowanych w Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Polsce. Publikację na temat Polski opracował dr Kazimierz Bilanow z Fundacji "Perspektywy". Wniosek generalny z lektury tego numeru: mamy jeszcze w Polsce dużo do zrobienia! Zamieszczamy opracowanie pt. An International Education Policy for Poland. Zainteresowanych opracowaniami na temat innych krajów prosimy o kontakt z Fundacją: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Polska - Krajem Miesiąca w grudniu br. PDF Drukuj
Institute of International Education (IIE) - czołowa amerykańska instytucja non-profit zajmująca się od 1919 r. organizowaniem międzynarodowej wymiany studenckiej oraz zarządzaniem takimi programami jak na przykład stypendia Fundacji Fulbright'a ustaliła we współpracy z Fundacją Edukacyjną "Perspektywy", że Polska będzie w grudniu br. Krajem Miesiąca (IIEPassport Country of the Month). Oznacza to, że informacje o Polsce i jej czołowych uczelniach, wraz z linkami do nich, prezentowane będą przez cały grudzień na stronie internetowej IIE (http://info.iiepassport.org/country/pdfs.html). Jednocześnie informacja ta w formie drukowanej rozesłana zostanie przez IIE - łącznie z informacją o polskim szkolnictwie wyższym przygotowaną przez Fundację "Perspektywy" - do tysiąca osób odpowiedzialnych za wymianę międzynarodową w amerykańskich uczelniach oraz do tych osób na całym świecie, którzy interesują się umiędzynarodowieniem edukacji i pozostają w kontakcie z IIE.
 
Seminarium "Study in Poland" - 28-29 listopada br. PDF Drukuj
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", w ramach realizacji programu "Study in Poland", organizuje w Warszawie, w dniach 28 i 29 listopada br. seminarium poświęcone praktycznym zagadnieniom związanym z umiędzynarodowieniem uczelni i ich promocją za granicą. Podczas seminarium poruszone zostaną m.in. takie tematy jak:
- przygotowanie organizacyjne uczelni do przyjęcia zagranicznych studentów,
- rozwiązywanie problemów związanych z niedostatecznym poziomem językowym zagranicznych studentów oraz nauka języka polskiego,
- promowanie miasta poprzez prezentację wyższych uczelni.
Seminarium przeznaczone jest w pierwszym rzędzie dla prorektorów odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową oraz pracowników biur promocji i biur współpracy międzynarodowej. W najbliższych dniach podamy szczegółowy program oraz warunki uczestnictwa, natomiast już teraz sugerujemy zarezerwowanie sobie tego terminu!