Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 05/2008WARSAW 2008 - ostatnia chwila na zgłoszenie udziału PDF Drukuj

Przed głównym wejściem na UWPoland International Education Conference WARSAW 2008 – pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona w całości internacjonalizacji szkolnictwa wyższego zgromadziła, poza Polakami, uczestników z ponad 20 krajów!

Aktualne problemy związane z internacjonalizacją przedstawią w swoich wystąpieniach przedstawiciele liczących się na świecie organizacji zajmujących się profesjonalnie współpracą międzynarodową: ACA (Bruksela), OAD (Austria), DAAD (Niemcy), CampusFrance (Francja), Institute of International Education IIE (USA), CHE - Centre for Educational Development (Niemcy), UNESCO-CEPES i wielu innych.

Konferencja, organizowana w ramach długofalowego programu „Study in Poland”, odbywać się będzie w nowoczesnych wnętrzach historycznego budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencję organizują: Uniwersytet Warszawski, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przy współudziale Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Swój udział w konferencji potwierdziła Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Gościem specjalnym będzie prof. Liu Nan Cai z Jiao Tong University – twórca słynnego Rankingu Szanghajskiego.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim i tłumaczona symultanicznie na język polski.

Serdecznie zapraszamy!

Uwaga: zgłoszenia przyjmowane są w nieprzekraczalnym terminie do 8 kwietnia br.

Formularz zgłoszenia

Dodatkowe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 
Na studia znad Wisły nad Tamizę PDF Drukuj

HESAPolacy to szósta pod względem liczebności grupa studentów z UE na brytyjskich uczelniach. W roku 2006/2007 ich liczba zwiększyła się o 56% w stosunku do 2005/2006 roku, z 4325 do 6770 studentów. Według danych HESA ( Higher Education Statistics Agency) na uczelniach na Wyspach studiuje więcej Polaków niż Hiszpanów, Włochów i Szwedów. Wyprzedzają nas natomiast Irlandczycy, Grecy, Niemcy, Francuzi i Cypryjczycy. Równie duży wzrost procentowy zanotowali nasi wschodni sąsiedzi: w 2006 studia na Wyspach rozpoczęło studia o 53% więcej Litwinów i o 64% więcej Łotyszów niż rok wcześniej. Spośród państw spoza UE to Chińczycy dzierżą palmę pierwszeństwa pod względem liczby osób studiujących na Wyspach, za nimi plasują się Hindusi i Amerykanie, a dalej Malezja, Nigeria, Hong Kong i Pakistan.

Więcej…
 
Coraz więcej programów w języku angielskim. Raport ACA na temat English-Taught Programmes w Europie. PDF Drukuj
Liczba programów wykładanych po angielsku w Europie potroiła się w przeciągu ostatnich 5 lat i obecnie jest ich 2400. Holandia jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem ilości programów po angielsku (774 programy), za nią plasują się Niemcy (415), Finlandia (235) i Szwecja (123). Jednak programy te nadal pozostają rzadko spotykanym fenomenem, a w przypadku krajów południowych – nawet bardzo rzadko – wynika z publikacji English-Taught Programmes in European Higher Education przygotowanej przez ACA (Academic Coperation Association), autorstwa Berna Wächtera i Friedhelma Maiworma. Większość z nich – prawie 80% – to programy na poziomie Master, a najpopularniejsze dziedziny to studia inżynierskie (27%), następnie biznes i zarządzanie (24%) i nauki społeczne (21%). 70 % tych programów jest płatna, czesne wynosi średnio 3400 euro rocznie dla studentów z UE i 6300 euro dla studentów spoza UE; najdroższe studia oferowane są przez uczelnie duńskie – czesne wynoszą na nich około 11 000 euro rocznie. 65 % studentów, którzy studiują po angielsku, to obcokrajowcy, głównie przybysze z innych krajów Europy (36%), Azji (34%) i Afryki (12%).
Więcej…
 
Jak to robią w Ameryce? Studenci zagraniczni na uczelniach w USA. PDF Drukuj
Open DoorsIIE (Institute of International Education) opublikował Open Doors 2007 – coroczny raport na temat międzynarodowej wymiany edukacyjnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a resztą świata. Według autorów Open Doors rok akademicki 2006/2007 był przełomowym w historii amerykańskiej wymiany akademickiej - pierwszy raz od czterech lat liczba studentów zagranicznych w USA wzrosła i to o 3,2 % względem ogólnej liczby studentów oraz o 10% względem studentów przyjętych na pierwszy rok studiów. W roku 2006/2007 amerykańskie uczelnie gościły 582,984 studentów zagranicznych, ale pomimo tego, że wskaźniki wzrosły, przybysze wciąż stanowią mniej niż 4 % ogólnej liczby studentów.
Więcej…
 
Brytyjski rząd chce utworzyć 20 nowych „miasteczek” uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii PDF Drukuj
Logo GuardianGuardian informuje, że John Denham, sekretarz uniwersytetów, “wzywa miasteczka i miasta do przedstawienia oferty utworzenia miasteczek uniwersyteckich albo centrów edukacyjnych szkolnictwa wyższego – w sumie 20, przez następne sześć lat – by polepszyć dostęp do edukacji w miejscach gdzie popyt przewyższa podaż.” Projekt ma przyciągnąć grupy ludzi ze świadectwem ukończenia szkoły średniej, ale bez żadnego doświadczenia edukacyjnego z wyższym wykształceniem. Ta rezerwa jest szacowana na kilka milionów potencjalnych studentów, którzy rozważyliby studia wyższe, gdyby uczelnia była dogodnie zlokalizowana. Inicjatywa mogłaby też pomóc w odrodzeniu podupadłych obszarów Wielkiej Brytanii. Jak wyraził się John Denham: „Chcemy dać społecznościom szansę i pokazać, że ludzie mogą lepiej wykorzystać potęgę wyższego wykształcenia, pomóc odkryć talent miejscowych ludzi, pomóc poprawić ich status.”
Więcej…