Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 07/2008IREG/International Observatory on Academic Ranking and Excellence PDF Drukuj

Sesja plenarna poświęcona rankingomRosnąca rola narodowych, regionalnych i międzynarodowych rankingów szkół wyższych to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w światowym szkolnictwie wyższym początku XXI wieku. Zjawiskiem tym zajmuje się od kilku lat tzw. International Rankings Expert Group (IREG), składająca się z twórców rankingów, ich analityków oraz międzynarodowych decydentów z zakresu polityki edukacyjnej. Liderzy tej grupy podjęli 18 kwietnia w Warszawie decyzję o powołaniu wyspecjalizowanej organizacji o nazwie IREG/International Observatory on Academic Ranking and Excellence. Dla przyszłości świata rankingów jest to wydarzenie o przełomowym znaczeniu!

Więcej…
 
"Study in Warsaw" po raz pierwszy w Kijowie PDF Drukuj

W dniach 11-13 kwietnia podczas targów edukacyjnych "Osvita ta kariera - Education Abroad - Kiev 2008"po raz pierwszy zaprezentowana została oferta programu "Study in Warsaw", podjętego w marcu br. wspólnie przez Miasto Stołeczne Warszawę, Konferencję Rektorów Uczelni Warszawskich (KRUW) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Tuż obok głównego polskiego stoiska na specjalnie przygotowanej przestrzeni wystawowej przedstawiciele Wydziału Promocji i Biura Edukacji m. st. Warszawy oraz Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" zachęcali do studiowania na stołecznych uczelniach. Specjalnie z tej okazji wydany został folder promocyjny w języku ukraińskim.

Również inne polskie uczelnie promowały swoją ofertę w Kijowie. Tym razem stoisko programu "Study in Poland" było rzeczywiście imponujące. Usytuowane w najbardziej wyeksponowanym miejscu centrum wystawienniczego "Ukrainskij Dim" przyciągało tłumy odwiedzających.

Więcej…
 
Mały EHEF w Hongkongu PDF Drukuj

W dniach 15-16 marca 2008 r. w Hongkongu, w budynku Biblioteki Centralnej (Central Library) odbyły się targi edukacyjne European Higher Education Fair 2008 (EHEF 2008). Hong Kong Central Library, uznawana za arcydzieło architektoniczne, to główna biblioteka w Hongkongu, centralny punkt ultranowoczesnego miejskiego systemu biblioteczno-multimedialnego. European Higher Education Fair 2008 to już ósma edycja tej imprezy. Jej celem jest prezentacja europejskiej oferty edukacyjnej: instytucji, kierunków studiów, wymagań językowych, informacji na temat warunków życia w poszczególnych krajach.

Więcej…
 
Koreański fenomen na uczelniach amerykańskich PDF Drukuj

The New York Times"Przygotowania, aby dostać się na najlepsze amerykańskie uniwersytety, stały się w Korei czymś na kształt narodowej obsesji" – mówi Alexander Vershbow, ambasador USA w Korei Południowej. Już teraz około 103 000 uczniów i studentów koreańskich uczy się w Ameryce w najlepszych szkołach, czyli więcej niż przedstawicieli jakiejkolwiek innej narodowości. Na poziomie akademickim tylko Indie i Chiny, z dwudziestokrotnie większą liczbą ludności, wyprzedzają Koreę Południową pod względem liczby studentów uczących się w Ameryce. W ciągu ostatnich pięciu lat na samym Harvardzie liczba koreańskich aplikacji zwiększyła się trzykrotnie. Obecnie na poziomie Bachelor uczy się tam 37 Koreańczyków, więcej niż z jakiegokolwiek innego kraju poza Kanadą i Wielką Brytanią. Harvard, Yale i Princeton mają łącznie obecnie 103 studentów koreańskich, w tym 34 absolwentów ze specjalnych szkół przygotowawczych z Daewon i Minjok.

Więcej…
 
Arabia Saudyjska i Turcja stawiają czoła wyzwaniom edukacyjnym PDF Drukuj

ACAKraje Bliskiego Wschodu inwestują coraz więcej w edukację wyższą, dostrzegając jej niezmiernie ważną rolę w rozwoju kraju. Turcja już w tym roku chce wprowadzić poważne reformy w systemie edukacji wyższej, rząd zapowiada budowę 15 nowych uczelni w bliskiej przyszłości. Część z nich ma być umiejscowiona w regionach słabiej rozwiniętych, by również najbardziej uboga młodzież miała szansę na kontynuację edukacji. Obecnie jedynie jedna czwarta tureckiej młodzieży opuszczającej szkoły średnie znajdzie miejsce na jakiejś uczelni.

Więcej…