Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 08/2008Zapraszamy na EHEF w Dżakarcie PDF Drukuj

EHEFKolejna prezentacja europejskich uczelni w Azji organizowana pod auspicjami Unii Europejskiej w ramach programu European Higher Education Fairs (EHEF) odbędzie się w stolicy Indonezji w dniach 1-2 listopada 2008 r. Targi EHEF poprzedzone zostaną Sympozjum Asia-Link (31 października 2008 r.), które ma na celu ułatwienie kontaktów między przedstawicielami uczelni europejskich i azjatyckich. Tradycyjnie polskie szkolnictwo uczelnie reprezentować będzie - na narodowym stoisku "Study in Poland" - Fundacja Edukacyjna "Perspektywy".

Więcej…
 
MNiSW i "Perspektywy" razem na NAFSA PDF Drukuj

NAFSA 2008W jubileuszowej 60-tej dorocznej konferencji NAFSA, która odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 25-30 maja br. polskie uczelnie prezentowane będą po raz pierwszy na stoisku narodowym Study in Poland organizowanym wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Więcej…
 
Ranking Szkół Wyższych 2008 - Uniwersytety na topie PDF Drukuj

prof. Barbara Kudrycka8 maja ogłoszono wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2008 przygotowanego przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą". Po trzech latach supremacji, Uniwersytet Warszawski ustąpił (minimalną różnicą punktów!) pierwszego miejsca Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski, na czwartym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a na piątym Politechnika Warszawska. Uczelniom niepublicznym ponownie lideruje Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Gratulacje najlepszym uczelniom osobiście złożyła prof. Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Więcej…
 
Konferencja na temat kształcenia doktorów PDF Drukuj

EUACouncil for Doctoral Education (CDU) będący częścią European University Association (EUA) zaprasza na Launch Conference, która odbędzie się na Uniwersytecie w Lozannie w dniach 1-3 czerwca 2008 roku. Celem konferencji jest zapoznanie uniwersytetów europejskich z działalnością CDU, jego strukturą i celami oraz opracowanie strategii i planów na 2 najbliższe lata. Konferencja jest adresowana do osób związanych z edukacją na poziomie studiów doktoranckich: rektorów, kierowników studiów doktoranckich, naukowców i wszystkich zainteresowanych studiami PhD.

Więcej…
 
Płatni agenci rekrutacyjni - dyskusja wokół problemu PDF Drukuj

Institute of International EducationNa pierwszej stronie niedzielnego New York Times ukazał się artykuł z serii Global Classrooms autorstwa Tamar Lewin po tytułem Matching Newcomer to College, While Both Pay poruszający problem amerykańskich rekruterów studentów zagranicznych. Kwestią budzącą kontrowersje są pieniądze ? agenci na ogół opłacani są przez uczelnie, ale również przez studentów, którzy korzystają z ich pomocy w wyborze najlepszej uczelni i załatwieniu procesów wizowych. Często agenci rekrutacyjni zamieniają się więc w pośredników sprzedaży, którzy nie zawsze dbają o to, by dwie pozostałe strony w tym biznesie, studenci i uczelnie, były zadowolone. Jak rozwiązać ten problem podpowiada w liście otwartym do wydawcy NYT dr Allan E. Goodman, szef Institute of International Education, którego członkiem jest Fundacja Edukacyjna "Perspektywy".

Więcej…
 
Nowe trendy: na studia do Ugandy PDF Drukuj

BBCKażdego roku tysiące Afrykańczyków wyjeżdżają na studia na uczelnie europejskie albo amerykańskie. Jednak ruch ten nie jest jednostronny, coraz więcej studentów z Zachodu wybiera uniwersytet w Makerere, najstarszą uczelnię Ugandy. Już 10% z 30 000 studentów tej uczelni to przybysze zza granicy (czyli 20 razy więcej niż średnio na uczelniach w Polsce!). Większość z nich przyjeżdża z Kenii, Rwandy i Tanzanii, ale w przeciągu ostatnich 5 lat liczba studentów spoza Afryki zwiększyła się dziesięciokrotnie i obecnie jest ich około 50.

Więcej…