Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 11/2008
11 lipca 2008 r.


Centrum Ukraińsko-Polskie wystartowało w Kijowie PDF Drukuj

Z udziałem ambasadora RP Jacka Kluczkowskiego odbyła się 26 czerwca br. w Kijowie uroczysta inauguracja działalności Centrum Ukraińsko-Polskiego. Zostało ono powołane wspólnie przez Politechnikę Kijowską (KPI), Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i Politechnikę Warszawską. Będzie to miejsce realizacji różnorodnych programów współpracy między uczelniami oraz środowiskami akademickimi i naukowymi Polski i Ukrainy. Centrum ulokowane zostało we wschodnim skrzydle historycznego Gmachu Głównego KPI. Miło nam również donieść, że w oparciu o Centrum Ukraińsko-Polskie uruchomiony zostanie wkrótce w Kijowie pierwszy zagraniczny punkt informacyjny programu „Study in Poland”.

Więcej…
 
Witamy nowe uczelnie w programie ”Study in Poland”! PDF Drukuj

Z przyjemnością informujemy, że pięć kolejnych uczelni akademickich przystąpiło do programu „Study in Poland”. Są to:

* Uniwersytet Wrocławski
* Uniwersytet Łódzki
* Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
* Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
* Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej

Cieszymy się z tych decyzji, gdyż oznaczają one zwiększenie siły oddziaływania polskich uczelni na światowym rynku edukacyjnym. A nowym uczestnikom programu "Study in Poland" życzymy sukcesów w realizacji ich strategii internacjonalizacji!

Więcej…
 
Japoński konkurs na esej PDF Drukuj
Japan Foreign Trade Council (JFTC) organizuje co roku konkurs dla studentów i młodych naukowców na pisanie esejów w językach angielskim lub japońskim o różnorodnej tematyce. W tym roku temat brzmi: The Possibility of 'Japanese-Style Business Models' for Preserving the Earth. Długość eseju ma wynosić do 4000 słów, termin nadsyłania prac upływa 30 września 2008 r. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne: pierwsza nagroda w wysokości 1 miliona jenów i trzy po 200 tys. jenów.
Szczegóły tegorocznego konkursu można znaleźć na stronie internetowej http://www.jftc.or.jp/english/discourse/index.html.
 
Raport nt. jakości szkolnictwa wyższego w Wlk. Brytanii PDF Drukuj
Quality Assurance Agency for Higher Education (QAA) opublikowała trzy analityczne raporty na temat szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii. Jeden z nich dotyczył warunków studiowania oferowanych studentom zagranicznym na uczelniach w Wielkiej Brytanii. Badania, prowadzone na 59 uczelniach od grudnia 2004 do sierpnia 2006 roku, pokazały, że uniwersytety brytyjskie świetnie radzą sobie z zapewnieniem odpowiednich warunków studentom zagranicznym.
Więcej…
 
Chiny chcą zatrzymać najlepszych studentów u siebie PDF Drukuj
Chińskie uniwersytety rywalizują z uczelniami zagranicznymi o najlepszych studentów. Ci, którzy znajdują się na czele list akademickich mogą spodziewać się wysokich stypendiów: 40,000 juanów (5,700 U.S. dollars) – nawet dwukrotnie większych niż rok temu - ze strony chińskich uniwersytetów – informuje China View.
Więcej…
 
Brytyjczycy zachęcani do studiów za granicą PDF Drukuj

Uniwersytet z Bradford rozpoczął działania mające na celu zachęcenie rodzimych studentów do zdobywania doświadczeń na zagranicznych uczelniach – zdecydowano się na przyznanie specjalnych grantów, które mają pokryć koszty studiowania za granicą. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa ze strony uczelni z Wysp – w roku 2006/2007 ponad 7200 studentów z Wielkiej Brytanii odbyło część studiów za granicą przy wsparciu finansowym ze strony państwa.

Więcej…
 
Słowacja stawia na edukację PDF Drukuj
Academic Ranking and Rating Agency (ARRA) to słowacka organizacja zajmująca się oceną jakości instytucji edukacji wyższej, członek International Ranking Expert Group (IREG Observatory). Od grudnia 2005 roku ARRA opublikowała trzy rankingi na temat jakości badań i nauczania na słowackich uczelniach publicznych. Praca organizacji została doceniona – ARRA przeszła zwycięsko przez wszystkie etapy szczegółowego procesu selekcyjnego i otrzymała finansowe wsparcie od Słowackiej Agencji Badań i Rozwoju na najbliższe trzy lata działalności.
Więcej…
 
Pierwszy wyjazd rekrutacyjny do Chin - Shandong 2008 PDF Drukuj
W dniach 22 – 30 czerwca br. odbył się pierwszy wyjazd rekrutacyjny w ramach programu „Study in Poland” do prowincji Shandong, w północno-wschodnich Chinach. Młodzi mieszkańcy Shandong, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami z pozostałych regionów Chin, są bardziej skłonni do wyjazdu na studia za granicę. Dlatego też, czołowe uniwersytety z Australii i Wielkiej Brytanii przejawiają bardzo duże zainteresowanie tamtejszymi kandydatami i wysoki odsetek chińskich studentów wyjeżdżających na studia do tych dwóch krajów pochodzi właśnie stąd. Wyjazd rekrutacyjny do Chin w ramach programu „Study in Poland” to pierwsza polska inicjatywa tej skali, która z pewnością zaowocuje dalszym rozwijaniem kontaktów polsko-chińskich w zakresie edukacji.
Więcej…
 
30 tys. Saudyjczyków z dyplomami uczelni zagranicznych PDF Drukuj

Minister szkolnictwa wyższego z Arabii Saudyjskiej zapowiada, że do roku 2015 aż 30 000 młodych Saudyjczyków zdobędzie dyplom zagranicznej uczelni, a minister ds. stypendiów zagranicznych przewiduje, że dla połowy z nich będzie to dyplom doktorancki. W wywiadzie dla Saudi Gazette deputowany ministerstwa edukacji wyższej podkreśla, że obecnie ok. 28 000 studentów uczących się w 800 uczelniach 25 krajów świata korzysta ze stypendiów rządowych.

Więcej…