Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 15/2008
Newsletter 15(27)2008
29 listopada 2008 r.


Polskie uczelnie umacniają się na indonezyjskim rynku
W najnowszym przeboju kina indonezyjskiego Rainbow Path bohaterowi udaje się po licznych perypetiach zdobyć upragnione stypendium na francuskiej Sorbonie. O takim happy endzie zdają się marzyć wszyscy młodzi ludzie, których spotkaliśmy w Jakarcie, na targach EHEF (European Higher Education Fair), gdzie w dniach 1-2 listopada promowaliśmy polską edukację na wspólnym stoisku pod szyldem „Study in Poland”.
Więcej…
 
Bolonia po roku 2010 - nowa publikacja ACA

Rok 2010 jest ważną datą w europejskim kalendarzu edukacyjnym. Już teraz wiadomo, że mimo ambitnych wysiłków nie wszędzie i nie wszystkie cele Procesu Bolońskiego zostaną w pełni zrealizowane w tym terminie. W związku z tym wyłania się wiele pytań i wątpliwości odnośnie kierunku w jakim w następnej dekadzie podąży europejskie szkolnictwo wyższe. Na ten temat wypowiadają się znani eksperci David Coyne, Sir Peter Scott, Ulrich Teichler, Neil Kemp, Jan Sadlak, Joselyne Gacel-Ávila i Catharine Stimpson w wydanej pod redakcją Marii Kelo książce: Beyond 2010. Priorities and challenges for higher education in the next decade. Ksiązka ukazała się na początku grudnia i jest już do nabycia.

Więcej…
 
W New Delhi pod europejskim parasolem

W dniach 12-14 listopada br. delegacja polskich uczelni uczestniczyła w New Delhi w pilotażowym wydarzeniu nowego programu promocji europejskiego szkolnictwa wyższego w Azji EU-Asia Higher Education Platform zainicjowanego przez Unię Europejską. Realizację tego programu powierzono konsorcjum kierowanemu przez European University Association (EUA) z udziałem DAAD i Nuffic. I tym razem europejscy organizatorzy powierzyli Fundacji Edukacyjnej Perspektywy funkcję koordynatora (National Coordinating Structure) polskiego uczestnictwa w tym programie. Głównymi elementami tego wydarzenia było jednodniowe sympozjum europejsko-indyjskie oraz dwudniowe targi edukacyjne European Higher Education Fairs (EHEF).

Więcej…
 
Nagrody Elsever-Perspektywy dla młodych badaczy

Aneta Kurzępa z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN (medycyna), dr Krzysztof Cichy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (fizyka i astronomia) oraz dr Dariusz Sobolewski z Uniwersytetu Gdańskiego (chemia) zostali laureatami I edycji konkursu dla młodych naukowców Elsevier-Perspektywy Young Researcher Award. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 25 listopada br. w Warszawie podczas gali w hotelu Novotel Centrum.

Więcej…
 
"Study in Poland" i "Study in Warsaw" razem w Szanghaju
W Szanghaju polskie uczelnie promowały się w dniach 25-26 października na prestiżowych międzynarodowych targach edukacyjnych China Education Expo 2008 w podwójnym wymiarze. Ofertę uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland” uzupełniała oferta uczelni stołecznych promujących się pod hasłem „Study in Warsaw”. Oba stoiska były ze sobą połączone, dzięki czemu polskie uczelnie wyraźnie zaznaczyły swoją obecność na targach.
Więcej…
 
Tomasz Saryusz-Wolski: Mobilizuję do mobilności!
- Nagroda Parlamentu Studentów RP to dla mnie szczególne wyróżnienie – mówi dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski, członek Zespołu Ekspertów Bolońskich, dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. - Wyróżniono mnie za to, czemu się poświęciłem, trudno zatem o większą satysfakcję.

Politechnika w Łodzi, program z Sydney. Szesnaście lat temu zdecydowałem, że poświęcę się problemom dydaktyki, rezygnując z kariery naukowej. Szedłem trochę pod prąd, bo na uczelniach to kariera naukowa jest traktowana priorytetowo.
Na Politechnice Łódzkiej powstał wówczas pomysł stworzenia studiów anglojęzycznych, a ja właśnie wróciłem ze stypendium w Anglii. Byłem gotowy wykorzystać zdobyte tam doświadczenia.
Więcej…
 
Rosjanie cenią swoich zagranicznych absolwentów
Wychodząc z założenia, że absolwenci, którzy wyjechali poza granicę i tam funkcjonują są majątkiem zarówno uczelni jak i kraju, w którym odbyli studia, Rosjanie dbają o utrzymanie z nimi kontaktów. W wielu krajach funkcjonują stowarzyszenia zrzeszające absolwentów szkół wyższych rosyjskich i byłego ZSRR, działa też Rada Absolwentów INKORVUZ XXI o globalnym zasięgu.
Więcej…
 
Akademia Humanistyczna w Pułtusku patrzy na Wschód

Wadim Zhetovsky z programu Erasmus-Mundus pracuje nad doktoratem na temat political correctness w USA. Daria Kulikowska, stypendystka polskiego rządu, wybrała filologię polską. Oboje przyjechali do Pułtuska ze Wschodu. – Nie przeliczamy tego, co im dajemy, na pieniądze – podkreśla prof. dr hab. Adam Koseski, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Więcej…
 
Chiński rekord

Dwieście tysięcy – tylu chińskich studentów wyjechało na uczelnie zagraniczne w 2008 roku, wynika z raportu opublikowanego przez China Daily. To o 55,5 tysiąca więcej niż w roku 2007 i ponad 170 razy więcej niż 30 lat temu. Od tego czasu ponad 1,2 miliona młodych Chińczyków wyjechało na studia za granicę, spośród nich jedynie 320 tysięcy absolwentów wróciło do kraju.

Więcej…