Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 16/200922 grudnia 2009 r.Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych, radosnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku, wraz z podziękowaniami za całoroczną, owocną współpracę, składa

Waldemar Siwiński
i zespół Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy"
 
Sukces Ukraińsko-Polskiego Forum Akademickiego PDF Drukuj
Ponad 100 naukowców oraz przedstawicieli kadry kierowniczej uczelni obu krajów zgromadziło Ukraińsko-Polskie Forum Akademickie, które odbyło się 11 grudnia 2009 r. w Kijowie. Forum zostało zorganizowane przez Politechnikę Kijowską (Kijewskij Politechniczeskij Institut - KPI) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” działającą w ramach programu „Study in Poland” prowadzonego wspólnie z KRASP. O randze spotkania świadczy fakt, że w otwarciu obrad uczestniczyli m.in.: dwaj wiceministrowie oświaty i nauki Ukrainy Maksym Stricha i Taras Finikov, dyrektor Departamentu Współpracy MSZ Ukrainy Myhajlo Skuratowski, a także ambasador RP na Ukrainie Jacek Kluczkowski oraz ambasador Szwecji na Ukrainie Stefan Gullgren (w imieniu prezydencji Unii Europejskiej). Obecny był wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

 

Więcej…
 
Pierwszy ośrodek „Study in Poland” za granicą PDF Drukuj
Jacek Kluczkowski, ambasador RP na Ukrainie, prof. Jurij Jakymenko, I prorektor Politechniki Kijowskiej (KPI), Taras Finikov, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dokonali wspólnie 11 grudnia 2009 r. symbolicznego otwarcia pomieszczeń Centrum Ukraińsko-Polskiego w Kijowie. W ramach Centrum Ukraińsko-Polskiego funkcjonować będzie stały punkt informacyjno-konsultacyjny dla studentów i maturzystów zainteresowanych studiami w Polsce oraz dla uczelni i naukowców poszukujących partnerów w Polsce lub na Ukrainie. Jest to pierwszy tego rodzaju zagraniczny ośrodek informacyjno-promocyjny uruchomiony przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach prowadzonego wspólnie z KRASP programu „Study in Poland”.
Więcej…
 
Polskie uczelnie na targach „Osvita ta kar’era” w Kijowie PDF Drukuj

W dniach 10-12 grudnia 2009 r. grupa polskich uczelni prezentowała swoją ofertę edukacyjną podczas międzynarodowych targów edukacyjnych "Osvita ta kar'era" w Kijowie. Oprócz centralnego stoiska pod hasłem "Study in Poland" prezentowały się także programy: "Study in Warsaw" oraz "Teper Wroclaw", a także kilka uczelni. Polski pawilon odwiedził profesor Iwan Wakarczuk - minister nauki i oświaty Ukrainy oraz Jacek Kluczkowski - ambasador RP na Ukrainie. W uroczystości otwarcia targów uczestniczył również ambasador Francji na Ukrainie Jack Fore, a także wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Więcej…
 
Mohylanka – kijowska uczelnia o historycznych korzeniach PDF Drukuj
Przedstawiciele polskich uczelni przebywający w Kijowie w związku z Ukraińsko-Polskim Forum Akademickim oraz delegacja m. st. Warszawy 10 grudnia 2009 r. odwiedzili Akademię Kijowsko-Mohylańską i spotkali się z przedstawicielami kierownictwa tej prestiżowej uczelni. Akademia, posiadająca statut uniwersytetu narodowego, postrzegana jako swoista kuźnia kadr kierowniczych Ukrainy, w swojej nazwie i przesłaniu nawiązuje do tradycji Akademii Mohylańskiej, która powołana została do życia w roku 1615, a w XVII i XVIII wiekach kształciła nie tylko młodzież ukraińską ale także żądną wiedzy młodzież z Rosji, Polski, Bułgarii i Serbii.
Więcej…
 
Uczelnia artystyczna debiutuje w "Study in Poland" PDF Drukuj
Z ogromną radością informujemy, że do grupy uczelni współpracujących w ramach programu "Study in Poland" dołączyła kolejna uczelnia – Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. To pierwsza uczelnia o profilu artystycznym w gronie najbardziej umiędzynarodowionych uczelni w Polsce i jako debiutant ma się czym pochwalić: w jej murach studenci zagraniczni mogą kształcić się na poziomie licencjackim i magisterskim w ramach siedmiu programów prowadzonych w języku angielskim!

 

Więcej…
 
Udane Forum Naukowe Polska-Japonia 2009 PDF Drukuj
- Współpraca naukowo-techniczna staje się obecnie najważniejszym obliczem polityki zagranicznej. Japonia jest niezwykle ważnym partnerem w tym zakresie i bardzo zależy nam na tym, aby kontakty pomiędzy uczelniami polskimi i ich japońskim odpowiednikami rozwijały się jak najlepiej. Jest to niezwykle ważne dla żywotnych interesów naszego państwa. Mamy nadzieję, że Forum przyczyni się do rozwoju tych stosunków i będzie pozytywnym impulsem na przyszłość – powiedziała 11 grudnia 2009 r. otwierając I Polsko-Japońskie Forum Naukowe w Tokio, Jadwiga Rodowicz, ambasador RP w Japonii.
Więcej…
 
Zapraszamy do Paryża - 29-30 stycznia 2010 PDF Drukuj
Zapraszamy do Paryża - 29-30 stycznia 2010Fundacja Edukacyjna Perspektywy tradycyjnie zaprasza do uczestnictwa w największych międzynarodowych targach edukacyjnych w Paryżu „Salon des études et des carrieres a l'international”, które odbędą się w dniach 29-30 stycznia 2009 r. w prestiżowym kompleksie wystawienniczym "Paris Expo". W tym roku przedstawiciele polskich uczelni zrzeszonych w programie Study in Poland mogą bezpłatnie skorzystać z powierzchni narodowego stoiska Study in Poland – Etudier en Pologne do promocji swojej uczelni.
Więcej…
 
Sukces AGH i polskich uczelni w konkursie EIT PDF Drukuj
18 grudnia 2009 r. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie ogłosił start trzech pierwszych wielkich projektów europejskich, tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (KIC - Knowledge and Innovation Community). Każdy z nich ma zająć się inną dziedziną: zmianami klimatycznymi, technologiami informatycznymi i zrównoważoną energią. W projekcie dotyczącym tej ostatniej wielki sukces odniosło konsorcjum polskich uczelni z Akademią Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w roli lidera.
Więcej…
 
IMPI - jak mierzyć poziom internacjonalizacji uczelni PDF Drukuj
IMPI - jak mierzyć poziom internacjonalizacji uczelni Uruchomiony został portal internetowy portal międzynarodowego konsorcjum (z udziałem Fundacji Perspektywy), które przygotuje a następnie przetestuje sposoby i metody mierzenia i porównywania stopnia umiędzynarodowienia europejskich uczelni: www.impi-project.eu. Na portalu tym, w miarę opracowywania, zamieszczane będą wskaźniki, które pomogą uczelniom określić aktualny poziom ich umiędzynarodowienia, a także porównać się z innymi uczelniami o podobnym profilu.
Więcej…
 
Trwa konkurs na gadżet promocyjny Study in Poland PDF Drukuj

Trwa konkurs na gadżet promocyjny Study in PolandZapraszamy wszystkie Działy Marketingu, Promocji, Rozwoju, Współpracy Zagranicznej, Programów Europejskich etc. do wzięcia udziału w konkursie na Gadżet Study in Poland. Gadżet powinien być estetyczny, zabawny, lekki i poręczny (ze względów praktycznych). Powinien także wykorzystywać logo „Study in Poland”. Jego uroczysta premiera odbędzie się na Expo 2010 w Szanghaju!

Więcej…
 
Skandynawia drożeje dla studentów ze świata PDF Drukuj

Skandynawia drożeje dla studentów ze świataPodczas gdy Brytyjczycy, Australijczycy i Amerykanie chętnie widzieli studentów z różnych stron świata na swoich uczelniach ale pod warunkiem, że za ten przywilej dobrze zapłacą, w Skandynawii studia były bezpłatne nawet dla studentów spoza Unii Europejskiej. Ale i tu bezpłatne studia dla cudzoziemców stopniowo odchodzą w zapomnienie. W ślad za Danią, która pierwsza wprowadziła płatne studia dla kandydatów spoza UE poszła Szwecja.

Więcej…