Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych, radosnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku, wraz z podziękowaniami za całoroczną, owocną współpracę, składa
Waldemar Siwiński i zespół Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy"
|
 |
|
 Ponad 100 naukowców oraz przedstawicieli kadry kierowniczej uczelni obu krajów zgromadziło Ukraińsko-Polskie Forum Akademickie, które odbyło się 11 grudnia 2009 r. w Kijowie. Forum zostało zorganizowane przez Politechnikę Kijowską (Kijewskij Politechniczeskij Institut - KPI) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” działającą w ramach programu „Study in Poland” prowadzonego wspólnie z KRASP. O randze spotkania świadczy fakt, że w otwarciu obrad uczestniczyli m.in.: dwaj wiceministrowie oświaty i nauki Ukrainy Maksym Stricha i Taras Finikov, dyrektor Departamentu Współpracy MSZ Ukrainy Myhajlo Skuratowski, a także ambasador RP na Ukrainie Jacek Kluczkowski oraz ambasador Szwecji na Ukrainie Stefan Gullgren (w imieniu prezydencji Unii Europejskiej). Obecny był wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.
|
Więcej…
|
Jacek Kluczkowski, ambasador RP na Ukrainie, prof. Jurij Jakymenko, I prorektor Politechniki Kijowskiej (KPI), Taras Finikov, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dokonali wspólnie 11 grudnia 2009 r. symbolicznego otwarcia pomieszczeń Centrum Ukraińsko-Polskiego w Kijowie. W ramach Centrum Ukraińsko-Polskiego funkcjonować będzie stały punkt informacyjno-konsultacyjny dla studentów i maturzystów zainteresowanych studiami w Polsce oraz dla uczelni i naukowców poszukujących partnerów w Polsce lub na Ukrainie. Jest to pierwszy tego rodzaju zagraniczny ośrodek informacyjno-promocyjny uruchomiony przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach prowadzonego wspólnie z KRASP programu „Study in Poland”.
|
Więcej…
|
W dniach 10-12 grudnia 2009 r. grupa polskich uczelni prezentowała swoją ofertę edukacyjną podczas międzynarodowych targów edukacyjnych "Osvita ta kar'era" w Kijowie. Oprócz centralnego stoiska pod hasłem "Study in Poland" prezentowały się także programy: "Study in Warsaw" oraz "Teper Wroclaw", a także kilka uczelni. Polski pawilon odwiedził profesor Iwan Wakarczuk - minister nauki i oświaty Ukrainy oraz Jacek Kluczkowski - ambasador RP na Ukrainie. W uroczystości otwarcia targów uczestniczył również ambasador Francji na Ukrainie Jack Fore, a także wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.
|
Więcej…
|
 Przedstawiciele polskich uczelni przebywający w Kijowie w związku z Ukraińsko-Polskim Forum Akademickim oraz delegacja m. st. Warszawy 10 grudnia 2009 r. odwiedzili Akademię Kijowsko-Mohylańską i spotkali się z przedstawicielami kierownictwa tej prestiżowej uczelni. Akademia, posiadająca statut uniwersytetu narodowego, postrzegana jako swoista kuźnia kadr kierowniczych Ukrainy, w swojej nazwie i przesłaniu nawiązuje do tradycji Akademii Mohylańskiej, która powołana została do życia w roku 1615, a w XVII i XVIII wiekach kształciła nie tylko młodzież ukraińską ale także żądną wiedzy młodzież z Rosji, Polski, Bułgarii i Serbii.
|
Więcej…
|
 Z ogromną radością informujemy, że do grupy uczelni współpracujących w ramach programu "Study in Poland" dołączyła kolejna uczelnia – Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. To pierwsza uczelnia o profilu artystycznym w gronie najbardziej umiędzynarodowionych uczelni w Polsce i jako debiutant ma się czym pochwalić: w jej murach studenci zagraniczni mogą kształcić się na poziomie licencjackim i magisterskim w ramach siedmiu programów prowadzonych w języku angielskim!
|
Więcej…
|
 - Współpraca naukowo-techniczna staje się obecnie najważniejszym obliczem polityki zagranicznej. Japonia jest niezwykle ważnym partnerem w tym zakresie i bardzo zależy nam na tym, aby kontakty pomiędzy uczelniami polskimi i ich japońskim odpowiednikami rozwijały się jak najlepiej. Jest to niezwykle ważne dla żywotnych interesów naszego państwa. Mamy nadzieję, że Forum przyczyni się do rozwoju tych stosunków i będzie pozytywnym impulsem na przyszłość – powiedziała 11 grudnia 2009 r. otwierając I Polsko-Japońskie Forum Naukowe w Tokio, Jadwiga Rodowicz, ambasador RP w Japonii.
|
Więcej…
|
 Fundacja Edukacyjna Perspektywy tradycyjnie zaprasza do uczestnictwa w największych międzynarodowych targach edukacyjnych w Paryżu „Salon des études et des carrieres a l'international”, które odbędą się w dniach 29-30 stycznia 2009 r. w prestiżowym kompleksie wystawienniczym "Paris Expo". W tym roku przedstawiciele polskich uczelni zrzeszonych w programie Study in Poland mogą bezpłatnie skorzystać z powierzchni narodowego stoiska Study in Poland – Etudier en Pologne do promocji swojej uczelni.
|
Więcej…
|
 18 grudnia 2009 r. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie ogłosił start trzech pierwszych wielkich projektów europejskich, tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji ( KIC - Knowledge and Innovation Community). Każdy z nich ma zająć się inną dziedziną: zmianami klimatycznymi, technologiami informatycznymi i zrównoważoną energią. W projekcie dotyczącym tej ostatniej wielki sukces odniosło konsorcjum polskich uczelni z Akademią Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w roli lidera.
|
Więcej…
|
 Uruchomiony został portal internetowy portal międzynarodowego konsorcjum (z udziałem Fundacji Perspektywy), które przygotuje a następnie przetestuje sposoby i metody mierzenia i porównywania stopnia umiędzynarodowienia europejskich uczelni: www.impi-project.eu. Na portalu tym, w miarę opracowywania, zamieszczane będą wskaźniki, które pomogą uczelniom określić aktualny poziom ich umiędzynarodowienia, a także porównać się z innymi uczelniami o podobnym profilu.
|
Więcej…
|
Zapraszamy wszystkie Działy Marketingu, Promocji, Rozwoju, Współpracy Zagranicznej, Programów Europejskich etc. do wzięcia udziału w konkursie na Gadżet Study in Poland. Gadżet powinien być estetyczny, zabawny, lekki i poręczny (ze względów praktycznych). Powinien także wykorzystywać logo „Study in Poland”. Jego uroczysta premiera odbędzie się na Expo 2010 w Szanghaju!
|
Więcej…
|
Podczas gdy Brytyjczycy, Australijczycy i Amerykanie chętnie widzieli studentów z różnych stron świata na swoich uczelniach ale pod warunkiem, że za ten przywilej dobrze zapłacą, w Skandynawii studia były bezpłatne nawet dla studentów spoza Unii Europejskiej. Ale i tu bezpłatne studia dla cudzoziemców stopniowo odchodzą w zapomnienie. W ślad za Danią, która pierwsza wprowadziła płatne studia dla kandydatów spoza UE poszła Szwecja.
|
Więcej…
|
|