Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy


30 marca 2010 r.

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych, radosnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności, składa

Waldemar Siwiński i zespół Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
Sukces prezentacji polskich uczelni na Ukrainie PDF Drukuj

Ponad 2500 studentów - z którymi spotkaliśmy się w dniach 22-27 marca br. w siedmiu największych uczelniach Ukrainy Wschodniej: Uniwersytecie Charkowskim, Uniwersytecie Donieckim, Uniwersytecie Dniepropietrowskim, Politechnice Charkowskiej, Politechnice Donieckiej, Uniwersytecie Górniczym w Dniepropietrowsku i Uniwersytecie Ekonomiki i Prawa w Dniepropietrowsku - wzięło udział w Dniach Polskich Uczelni UKRAINA 2010, największej w historii programu „Study in Poland” akcji promocyjnej za granicą.

Więcej…
 
AULA 2010 – hiszpańska młodzież interesuje się Polską PDF Drukuj

W dniach 24-28 lutego 2010 r. polskie uczelnie prezentowały swoją ofertę studiów w języku angielskim na międzynarodowych targach edukacyjnych ,AULA Salon International del Estudiante de la Oferta Educativa” które odbyły w prestiżowym kompleksie wystawienniczym IFEMA w Madrycie. Targi te są jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie. A ich 10 edycja, w której wzięliśmy udział pod szyldem programu „Study in Poland” przygotowana została ze szczególnym rozmachem.

Więcej…
 
Targi w Szanghaju - zainteresowanie studiami w Europie PDF Drukuj

Na międzynarodowych targach edukacyjnych CIEET-2010 w Szanghaju w dniach 20-21 marca br. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prezentowała polskie uczelnie uczestniczące w prowadzonym z KRASP programie „Study in Poland” . Ze wspólnego stoiska korzystali także przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po sąsiedzku wspólne stoisko miały również Politechnika Warszawska i SGH.

Więcej…
 
IREG Observatory: Rankingi uniwersyteckie pod lupą PDF Drukuj

8 marca obradowało w Warszawie pierwsze Zgromadzenie Plenarne „IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence”, nowej międzynarodowej organizacji o zasięgu światowym, z siedzibą w Warszawie, która została utworzona w październiku 2009 r. w celu podnoszenia jakości międzynarodowych i krajowych rankingów szkół wyższych. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie rankingów w wyborach edukacyjnych kandydatów na studia oraz w rządowych decyzjach finansowych w zakresie szkolnictwa wyższego, przyjęto założenia i zasady przeprowadzenia audytu (na zasadzie dobrowolności) głównych rankingów świata pod kątem spełniania przez nie niezbędnych  wymogów metodologicznych.

Więcej…
 
„Palmy Akademickie” dla prof. Wiesława Banysia PDF Drukuj

Prof. dr. hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego, został uhonorowany prestiżowym francuskim odznaczeniem „Palmy Akademickie". Odznaczenie wręczył François Barry Delongchamps, ambasador Francji w Polsce. Uroczystość odbyła się 15 marca 2010 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Palmy Akademickie", "Legia Honorowa" i "Narodowy Order Zasługi" to trzy najwyższe odznaczenia francuskie. „Palmy Akademickie" są przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej, Nauki i Technologii osobom, które odznaczyły się na polu uniwersyteckim. Na wniosek ministra spraw zagranicznych odznaczenie to może zostać przyznane obcokrajowcom i Francuzom żyjącym zagranicą, „którzy przyczynili się w istotny sposób do intelektualnej, naukowej i artystycznej ekspansji Francji w świecie.

Więcej…
 
Powstanie klub polsko-francuski PDF Drukuj

O możliwościach rozwoju współpracy akademickiej pomiędzy uczelniami polskimi i francuskimi rozmawiamy z Corinne Baylac, Attachée do spraw Współpracy Uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce.

-Dla młodych ludzi w Polsce perspektywa pracy na uczelni nieczęsto jest spełnieniem marzeń, chociażby ze względu na niskie zarobki i niepewność zatrudnienia. Najlepsi wyjeżdżają za granicę lub odnajdują się w biznesie. A jak to wygląda we Francji?

- We Francji studenci studiów doktoranckich mają stałą, taką samą we wszystkich dziedzinach nauki, pensję, ustaloną przez ministerstwo. Obecnie młodzidoktoranci, wykładający na uniwersytecie zarabiają około 1,3 tys. euro miesięcznie.

Więcej…
 
"Study in Poland" na Dniach Europy w Kazaniu nad Wołgą PDF Drukuj

26 i 27 marca w Kazaniu, już drugi raz w Republice Tatarstanu, odbyły się Dni Europy organizowane przez Komisję Europejską. Głównym ich celem było zapoznanie obywateli Rosji z współczesną kulturą Europy oraz z możliwościami studiowania na europejskich uczelniach. W spotkaniach brała udział delegacja Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Fernando Valenzueli oraz dyplomaci z 12 krajów Unii Europejskiej. Polskę reprezentowała delegacja z Ambasady RP w Moskwie na czele z radcą-ministrem Piotrem Marciniakiem oraz Urszula Nazarko z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która wystąpiła z prezentacją programu „Study in Poland”.

Więcej…