Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 04/2010

26 kwietnia 2010 r.Zapowiedź Dni Polskich Uczelni w Kazachstanie PDF Drukuj

Kazachstan w ramach prowadzonego wspólnie przez KRASP i Fundację Edukacyjną Perspektywy programu „Study in Poland”, uznany został za jeden z głównych kierunków działania. Ubiegłoroczna prezentacja polskich uczelni w Ałmaty i Astanie cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i uczelni Kazachstanu dlatego, zgodnie z zapowiedzią, również w tym roku chcemy zorganizować, we współpracy z Ambasadą RP w Astanie „Dni Polskich Uczelni w Kazachstanie”. Przedsięwzięcie to połączone z otwarciem „Polskiego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego”, odbędzie się w połowie października 2010. Prosimy uczelnie zainteresowane udziałem o wstępne skontaktowanie się z Fundacją, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej…
 
Akademickie rankingi w światowej perspektywie PDF Drukuj

W październiku, po sąsiedzku, w Berlinie będziemy mieli unikalną okazję do zapoznania się „na żywo” z poglądami twórców światowych i europejskich rankingów akademickich oraz opiniami tych, którzy rankingi krytykują. Organizowana przez międzynarodową organizację IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence raz na dwa lata światowa konferencja ekspertów w sprawach rankingów akademickich odbędzie się w Berlinie w dniach 6-8 października br.

Program konferencji IREG-5 i formularz do rejestracji znajdują się na stronie www.ireg-observatory.org

Informacji udziela dr Kazimierz Bilanow tel. 22 629 5326
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Polskie sukcesy oparte na wiedzy PDF Drukuj

Czy jesteśmy w stanie zbudować w Polsce gospodarkę opartą na wiedzy? Jak dotrzeć do społecznej świadomości z wiedzą o światowych sukcesach polskich naukowców? - na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji „Polskie sukcesy oparte na wiedzy”, która odbyła się 20 kwietnia br. w siedzibie Deloitte w Warszawie. Punktem wyjścia do debaty była prezentacja czterech spektakularnych przykładów polskich osiągnięć: filtru silnikowego i innych patentów prof. Leona Gradonia, robiącej furorę w europejskich rankingach Akademii Leona Koźmińskiego, królującego w światowych turniejach informatycznych „dream teamu” studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wchodzącej przebojem na europejski rynek oprogramowania firmy Asseco.

Więcej…
 
"Study in Poland" na targach w Kijowie PDF Drukuj

W dniach 15-17 kwietnia w Kijowie w siedzibie prestiżowego centrum „Ukraiński Dom” odbyły się międzynarodowe targi edukacyjne „Osvita i Karjera”. Uczestniczyło w nich ponad 150 różnych uczelni z Ukrainy, Polski, Izraela, Łotwy Wielkiej Brytanii i innych krajów.
Polski Pawilon był jednym z najbardziej okazałych na całych targach. Oprócz centralnego stoiska pod szyldem „Study in Poland”, na którym swoją ofertę edukacyjną prezentowali przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Poznańskiej, znajdowało się w nim stoisko programu „Teraz Wrocław” oraz samodzielne stoiska Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki. Polski Pawilon odwiedził profesor Dmytro Tabacznik - minister nauki i oświaty Ukrainy.

Więcej…
 
Prezentacje polskich uczelni na Wschodniej Ukrainie PDF Drukuj

Z ponad dwu i pół tysiącem ukraińskich studentów spotkaliśmy się w ramach największych w historii programu „Study in Poland” Prezentacji Polskich Uczelni na Ukrainie Charków-Donieck-Dniepropietrowsk 2010 (22-27 marca). Sale audytoryjne siedmiu najważniejszych uczelni Ukrainy Wschodniej były pełne młodych ludzi zainteresowanych ofertą studiów w Polsce. Specjalnie na ich potrzeby stworzona została strona w języku rosyjskim: www.studyinpoland.pl/ukraine i katalog „Study in Poland. University Guide. Ukraine 2010”.

Więcej…
 
Polsko-Ukraiński "Okrągły Stół" PDF Drukuj

W ramach Prezentacji Polskich Uczelni Ukraina 2010 w trzech miastach: Charkowie, Doniecku i Dniepropietrowsku zorganizowano cykl Polsko-Ukraińskich Okrągłych Stołów: Razem na rzecz jakości szkolnictwa wyższego. Pierwszy z Okrągłych Stołów odbył się 22 marca w Charkowskim Uniwersytecie Narodowym im. W.N. Karazina. Ze strony polskiej w obradach uczestniczyli przedstawiciele 15 uczelni akademickich, Konsul Generalny RP w Charkowie dr Grzegorz Seroczyński oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Ze strony ukraińskiej - przedstawiciele uczelni z Charkowa i obwodu Charkowskiego oraz przedstawiciele edukacyjnych władz miasta.

Więcej…
 
"Study in Poland" w UKRINFORM PDF Drukuj

Rozmowa z Waldemarem Siwińskim, prezesem polskiej Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” opublikowana na stronie państwowej agencji prasowej UKRINFORM. Link do wersji ukraińskiej, rosyjskiej, angielskiej .

- W dniach 22-27 marca odbędą się w Charkowie, Doniecku i Dniepropietrowsku organizowane w dużej skali Dni Polskich Uczelni. Czemu właśnie w tych trzech miastach?

- Ukraina uznana została przez polskie uczelnie za priorytetowy kierunek współpracy. Zależy nam zarówno na rozwoju kontaktów akademickich, jak i rozszerzaniu wymiany i mobilności studenckiej. Niedawno w Kijowie odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Akademickie z udziałem prestiżowych gości z obu stron.

Więcej…
 
Polsko-ukraiński turniej piłkarski StudentEURO PDF Drukuj

Euro 2012 to znakomita okazja do zacieśniania współpracy polsko-ukraińskiej, w tym również tej akademickiej. Nawiązując do Piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku Fundacja Edukacyjna Perspektywy, Akademicki Związek Sportowy, Politechnika Kijowska, Politechnika Warszawska i Centrum Ukraińsko-Polskie w Kijowie podjęły decyzję o organizacji polsko-ukraińskich zawodów piłkarskich o roboczej nazwie „StudentEURO”, które prawdopodobnie odbędą się we wrześniu 2010 roku na Ukrainie, a w 2011 roku w Polsce. Idea ta spotkała się z gorącym poparciem pana Jacka Kluczkowskiego, ambasadora RP w Kijowie oraz władz polskich i ukraińskich uczelni.

Więcej…
 
Chiny inwestują w talenty PDF Drukuj

O tym, że inwestowanie w rozwój najbardziej utalentowanych młodych ludzi jest niezbędnym warunkiem do rozwoju państwa, nie trzeba nikogo przekonywać. Na tym założeniu opierała się konferencja „Polskie sukcesy oparte na wiedzy”, współorganizowana przez „Fundację Edukacyjną Perspektywy”, a kilka dni wcześniej w „China Daily” - największym anglojęzycznym dzienniku chińskim - ukazał się artykuł na temat planów chińskiego rządu inwestowania w talenty, Challenge of talents.

Więcej…
 
Study in Poland w Bańskiej Bystrzycy PDF Drukuj

15-16 kwietnia odbyła się w Bańskiej Bystrzycy doroczna międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez: Uniwersytet M. Bela w Bańskiej Bystrzycy, Institut d’Études Européennes et Internationales Centre de Recherche «Mouvements internationaux et Gouvernance» Université de Reims Champagne-Ardenne oraz Université de Paris 8, zatytułowana Cultural Expressions and European Identities. W konferencji uczestniczyli naukowcy z 11 krajów europejskich przedstawiając problemy tożsamości narodowej i kulturowej, dyskutując rolę edukacji w niwelowaniu postaw wrogich wobec mniejszości oraz możliwości zarządzania w sytuacji różnorodności kulturowej – ideału Unii Europejskiej. W sumie wygłoszono 39 komunikatów i referatów naukowych. W sesjach licznie uczestniczyli też studenci słowaccy i francuscy.

Więcej…