Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 05/2010

20 maja 2010 r.

INTERNACJONALIZACJA POLSKICH UCZELNI AD 2010 WEDŁUG
11 RANKINGU SZKÓŁ WYŻSZYCH "PERSPEKTYW" I "RZECZPOSPOLITEJ"


Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce PDF Drukuj

- Przygotowywany co roku Ranking Szkół Wyższych nie tylko jest bezcenną wskazówką dla wszystkich maturzystów w dokonaniu jednego z najważniejszych wyborów w życiu, lecz także swojego rodzaju lustrem, w którym zobaczyć można zmiany w polskiej edukacji wyższej – napisał w liście do organizatorów Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP. - Motywuje on uczelnie do ustawicznego podnoszenia poziomu nauczania, zatrudniania wybitnych naukowców i dydaktyków oraz polepszania warunków studiów.

Więcej…
 
Kształcić obywateli świata PDF Drukuj

Kryterium „umiędzynarodowienie” ma w naszym rankingu wagę 15 procent. Bez przesady można powiedzieć, że od owych 15 procent w dużym stopniu zależy przyszłość polskiego szkolnictwa wyższego. – Naszym celem jest kształcenie prawdziwych obywateli świata – podkreśla prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego – uczelni, która zwyciężyła w tegorocznym rankingu umiędzynarodowienia. Bez codziennych kontaktów ze światem - nie tylko za pośrednictwem Internetu, ale także osobistych - naszym uczelniom grozi zaściankowość i marginalizacja. Perspektywy „od zawsze” wspierają proces umiędzynarodowienia polskich uczelni, w przekonaniu, że to najlepsza droga do ich rozwoju.

Więcej…
 
Kierunek: programy po angielsku PDF Drukuj

Aby uczelnia mogła zasługiwać na miano umiędzynarodowionej, w jej murach nie może zabraknąć studentów z całego  świata. I chociaż na korytarzach może pobrzmiewać francuski, hiszpański, mandaryński czy afrikaanas, to w salach wykładowych rządzi jeden język – uniwersalne narzędzie świata nauki i biznesu – język angielski. Coraz więcej uczelni wprowadza pełne programy właśnie w tym języku, ze świadomością, że to jedyny sposób by zagościć w świadomości studentów zagranicznych. Dla nich uczelnia bez programów w języku angielskim nie istnieje na edukacyjnej mapie świata, nawet jeśli anglojęzyczna wersja jej strony internetowej kusi nowoczesnymi animacjami i chwytliwymi hasłami.

Więcej…
 
Na wymianę czas PDF Drukuj

Spośród 267 uczelni, które wzięły udział w rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej większość w mniejszym lub większym zakresie uczestniczy w wymianie zagranicznej studentów lub doktorantów. I tak ze 176 uczelni przynajmniej jeden student wyjechał za granicę na studia (łącznie 17 190 studentów z całej Polski, z tego 687 doktorantów ) w tym łącznie 12 558 studentów w ramach programu Sokrates-Erasmus ( z tego 231 doktorantów).

Więcej…
 
Coraz więcej cudzoziemców na polskich uczelniach PDF Drukuj

Liczba cudzoziemców studiujących na danej uczelni to praktyczny miernik stopnia umiędzynarodowienia i prestiżu, jakim cieszy się dana uczelnia za granicą.
Według danych z rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej", na polskich uczelniach studiowało ich łącznie 16 656, z czego 13 594 na studiach stacjonarnych, a 3062 na studiach niestacjonarnych. Najwięcej cudzoziemców wybrało Uniwersytet Jagielloński – 1197, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – 1031, Uniwersytet Warszawski – 944, Uniwersytet Medyczny w Lublinie (766), Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (710), Warszawski Uniwersytet Medyczny (612), Uniwersytet w Białymstoku (599), Collegium Medicum UJ (554), Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie (463) i Gdański Uniwersytet Medyczny (457). Cudzoziemcy stanowią 0,99% wszystkich studentów w Polsce. Prawie 80% z nich wybrało uczelnie publiczne, a co trzeci - uczelnię medyczną. Niestety, na ponad 40% polskich uczelni nie studiuje żaden obcokrajowiec.

Więcej…
 
Szkoły letnie PDF Drukuj

Uczestnictwo w szkole letniej to dla studenta-cudzoziemca znakomita okazja, by poznać miasto i uczelnię, na której być może będzie studiować, by poznać podstawy języka polskiego a także, by po prostu w atrakcyjny sposób spędzić wakacje. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem studentów zagranicznych, a tendencję tę pilnie śledzą polskie uczelnie i co roku przygotowują bogatszą ofertę kursów wakacyjnych.

Więcej…
 
Nowa odsłona KRASP PDF Drukuj

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich przygotowała nową wersję strony internetowej. Została ona opracowana z myślą o usprawnieniu komunikacji i nawigacji dla jej użytkowników. Jednym z zastosowanych rozwiązań jest wprowadzenie panelu administracyjnego dla każdej z uczelni, dzięki któremu będą one na bieżąco aktualizować informacje o uczelni oraz jej ofercie edukacyjnej. Wszystkie umieszczone informacje w łatwy i przejrzysty sposób będą widoczne na stronie w obu wersjach językowych. Dodatkowo, na stronie została umieszczona wyszukiwarka kierunków, która będzie uzupełniana treściami przez administratorów profili poszczególnych uczelni członkowskich.
Więcej informacji: www.krasp.org.pl

 
WIEŚCI Z UKRAINY
 
Inna Europa - wywiad z ministrem edukacji i nauki Ukrainy PDF Drukuj

O wielkiej edukacyjnej szansie, przed jaką stoi Polska i Ukraina Biance Siwińskiej, redaktor naczelnej magazynu Perspektywy opowiada Dmytrij Tabacznik, minister edukacji i nauki Ukrainy.

Szanowny Panie Ministrze, jak poprawić współpracę między polskimi i ukraińskimi uczelniami? Nie wygląda ona zbyt imponująco, a przecież aż się prosi, abyśmy wspólnie, aktywniej niż obecnie, ubiegali się o dofinansowanie projektów dydaktycznych i naukowo-badawczych ze środków Unii Europejskiej.
Więcej…
 
Egzaminy na Politechnikę Warszawską także w Kijowie PDF Drukuj

Politechnika Warszawska co roku przeznacza dla cudzoziemców ok. 1 % miejsc na I roku studiów stacjonarnych na każdym kierunku studiów na bezpłatne studia w języku polskim. Przyjęcia odbywają się na warunkach konkursowych. Egzaminy mają formę pisemną i odbywają się w języku polskim.Tegoroczne egzaminy będą miały miejsce 7 lipca 2010 r. w siedzibie Politechniki Warszawskiej w Warszawie oraz w siedzibie Politechniki Kijowskiej w Kijowie. Godziny egzaminów, warunki techniczne i tematy będą identyczne, prace będzie sprawdzać komisja w Politechnice Warszawskiej, również ona podejmie decyzje o przyjęciu.

Więcej…
 

ZAPOWIEDŹ
 
Zaproszenie do Berlina na debatę o rankingach PDF Drukuj

IREG-5 Academic Rankings: From Popularity to Reliability and Relevance

W dniach 6-8 października br. światowi eksperci przygotowujący znane rankingi uniwersyteckie (m in. ranking szanghajski, US News & World Report, QS, Die ZEIT, Perspektywy) i krytycy rankingów dyskutować będą w Berlinie o tym jak zapewnić by robione one były profesjonalnie przy zachowaniu wysokich standardów. W konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele uczelni z Europy i ze świata.

Program konferencji i warunki rejestracji: www.ireg-observatory.org.
Uwaga: do połowy czerwca obowiązuje niższa opłata rejestracyjna.
Dodatkowe informacje:
Dr Kazimierz Bilanow, tel. 22 629 5326 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 
BYLIŚMY
 
Internacjonalizacja w Bydgoszczy PDF Drukuj

Internacjonalizacja dla wszystkich – internationalization at home – te dwa hasła były głównym tematem warsztatów, które odbyły się 12 maja na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Warsztat zorganizowany został przez Dział Współpracy Międzynarodowej tej uczelni, a udział wzięli w nim przedstawiciele analogicznych działów innych instytucji, m.in.: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego oraz norweskiego Uniwersytetu w Aas.

Więcej…