Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 06/201030 czerwca 2010 r.Wyższe szkolnictwo niepubliczne na rozdrożu? PDF Drukuj

Zrównanie praw studentów z uczelni publicznych i niepublicznych w zakresie finansowania ich studiów w trybie stacjonarnym jest jednym z najważniejszych wniosków z ogłoszonego właśnie raportu „Wyższe szkolnictwo niepubliczne w Polsce 2010 ". Zestawienie, przygotowane przez Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, prezentuje stan tego sektora edukacji i plany uczelni niepublicznych na najbliższe, „niżowe” lata.

Więcej…
 
Międzynarodowa konferencja na Uczelni Łazarskiego PDF Drukuj

Międzynarodowa konferencja "Lepsza edukacja dla Polski. Globalne rynki pracy - wyzwania dla systemów szkolnictwa wyższego", zorganizowana w dniach 18-19 czerwca br. przez Uczelnię Łazarskiego po patronatem Parlamentu Europejskiego i Ministerstwa Finansów, była jak dotąd jedynym w Polsce spotkaniem wybitnych europejskich i amerykańskich ekspertów w dziedzinie szkolnictwa wyższego.  Konferencja zgromadziła ponad 100 specjalistów z całego świata, jej uczestnikami byli przedstawiciele szkół wyższych, biznesu, administracji rządowej oraz mediów, którzy dyskutowali o podobieństwach i różnicach amerykańskiego i europejskiego systemu edukacji. Punktem odniesienia był – z natury rzeczy – system szkolnictwa wyższego w Polsce oraz próba odpowiedzi na pytanie: czego możemy się nauczyć porównując system edukacji USA i EU?

Więcej…
 
Prezentacja książki prof. Koźmińskiego w Moskwie PDF Drukuj

W Moskiewskiej Akademii Ekonomiki i Prawa odbyła się prezentacja książki prof. dr hab. Andrzeja K. Koźmińskiego Podstawy zarządzania. Honorowymi gośćmi uroczystości byli Ambasador RP w Moskwie Pan Tomasz Turowski, dyrektor generalny ZAO Astellas Pharma dr Dejan Jovanovic, sponsor publikacji podręcznika. Podczas uroczystości prof. Koźmiński wygłosił wykład nt. Nowej rewolucji w zakresie zarządzania edukacją, zaś prof. Dariusz Jemielniak nt. Biurokracja - jesiotr drugiej świeżości?

Więcej…
 
Profesura honorowa dla prof. Jerzego Malca PDF Drukuj

W dniu 2 maja 2010 r. na Uniwersytecie 6 Października w Egipcie odbyła się uroczystość nadania prof. dr hab. Jerzemu Malcowi tytułu Profesora Honorowego tej uczelni w uznaniu jego zasług w rozwoju nauk społecznych, a także w rozwijaniu współpracy pomiędzy Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego a Uniwersytetem 6 Października.
Prof. Jerzy Malec jest wybitnym historykiem prawa, autorem stu kilkudziesięciu prac naukowych, w tym kilku książek z zakresu dziejów administracji i federalizmu europejskiego w czasach nowożytnych. Od 2005 r. pełni obowiązki rektora Krakowskiej Akademii. W latach 2005-2008 przewodniczył Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich pierwszej kadencji.

 
O rankingach w Berlinie - IREG 2010 PDF Drukuj

W październiku, po sąsiedzku, w Berlinie będziemy mieli unikalną okazję do zapoznania się „na żywo” z poglądami twórców światowych i europejskich rankingów akademickich (m in. rankingu szanghajskiego, US News & World Report, QS, Die ZEIT, Perspektywy) oraz opiniami tych, którzy rankingi krytykują. Organizowana przez międzynarodową organizację IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence raz na dwa lata światowa konferencja ekspertów w sprawach rankingów akademickich odbędzie się w Berlinie w dniach 6-8 października br. W konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele uczelni z Europy i ze świata.

Program konferencji IREG-5 i formularz do rejestracji znajdują się na stronie www.ireg-observatory.org
Informacji udziela dr Kazimierz Bilanow tel. 22 629 5326; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy!

 
World-class: ACA zaprasza na konferencję PDF Drukuj

Everyone wants a world-class university. No country feels it can do without one. The problem is that no one knows what a world-class university is, and no one has figured out how to get one. Tak o koncepcji world class university mówi jeden z renomowanych specjalistów, Philip Altbach z Boston College. Podkreśla, że koncepcja world-class,  od jakiegoś czasu stale obecna i wzbudzająca gorące debaty w środowisku akademickim, wciąż pozostaje nieco tajemnicza i niezrozumiała. Academic Cooperation Association podjęła wyzwanie i temu właśnie zagadnieniu poświęca swoją październikową konferencję.

Więcej…
 
Inne oblicze Islamu - pożytki z dyplomacji PDF Drukuj

Do polskich uczelni trafia coraz więcej studentów z Kazachstanu, również polskie uczelnie w ramach programu „Study in Poland” lub samodzielnie odwiedzają ten ciekawy kraj a zarazem obiecujący rynek edukacyjny. Wszystkim wybierającym się do Kazachstanu lub sąsiadujących z nim krajów polecamy lekturę książki „Przyjaciele Allaha”, pokazującą inne oblicze Islamu, niż to, które znamy z relacji z Bliskiego Wschodu. Autorem książki jest Paweł Jessa, polski dyplomata w stolicy Kazachstanu Astanie, który z dużą życzliwością i zaangażowanie odnosi się do współpracy między uczelniami Polski i Kazachstanu.

Paweł Jessa „Przyjaciele Allaha” – Kult muzułmańskich świętych w Azji Środkowej, Wydawnictwo Poznańskie.