Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Newsletter 07/2010

20 sierpnia 2010 r.KRASP protestuje przeciwko cięciom środków na promocję PDF Drukuj

16 lipca br. przewodnicząca KRASP, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow skierowała do minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbary Kudryckiej list dotyczący polityki Ministerstwa w zakresie promocji polskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Bezpośrednim powodem wystosowania listu KRASP był fakt, że w tym roku, pierwszy raz od trzech lat, polskie uczelnie nie zaprezentowały się na ważnych, północnoamerykańskich targach edukacyjnych połączonych z konferencją na temat edukacji międzynarodowej – NAFSA. W tej sprawie u przewodniczącej KRASP interweniował ambasador RP w Waszyngtonie.

Więcej…
 
Futbolowa promocja polskich uczelni na Ukrainie PDF Drukuj

To będzie największy hit dotychczasowej kampanii promocyjnej polskiego szkolnictwa wyższego na Ukrainie: osiem znakomitych polskich uczelni z czołówki rankingu "Perspektyw"  i "Rzeczpospolitej" wyśle do czterech głównych miast ukraińskich swoje 25-osobowe grupy sportowo-promocyjne, aby rozegrać turniej piłkarski przed Mistrzostwami Europy EURO 2012 oraz zaprezentować z jak najlepszej strony zalety studiowania w Polsce. Polskie uczelnie będą reprezentowane przez drużyny UW, UJ, UAM, PW, UŚl., PWr., UMCS i UWr. Ich partnerami będzie 12 drużyn z głównych uczelni Ukrainy. Eliminacje w grupach odbędą się w dniach 20-24 września br. w Charkowie, Doniecku, Kijowie i Lwowie. Wielki finał "Polsko-ukraińskiego turnieju drużyn akademickich w piłce nożnej" odbędzie się 25 września w Kijowie. Wydarzeniom na boiskach towarzyszyć będą spotkania informacyjno-integracyjne w największych aulach głównych ukraińskich uczelni. Ze strony polskiej organizatorami "futbolowej promocji" są: Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", prowadząca wspólnie z KRASP program "Study in Poland", oraz Zarząd Główny AZS. Za rok podobna impreza odbędzie się w Polsce.

Więcej…
 
NANTES – Ajajaj! PDF Drukuj


Największy zjazd wszystkich tych, którzy praktycznie internacjonalizują swoje uczelnie – doroczna konferencja "European Association of International Education - EAIE" (dla uproszczenia zwana „Ajajaj”) już za pasem. W tym roku to bogate merytorycznie i lubiane wydarzenie odbędzie się między 15 a 18 września we francuskim Nantes. Program jak zwykle zapowiada się ciekawie, i jak zwykle trudno będzie wziąć udział we wszystkich warsztatach, sesjach i spotkaniach, w jakich by się chciało. Jako key-note speaker występuje w tym roku m.in. Leymah Gbowee – liderka kobiecego ruchu, który zakończył 14-letnią wojnę domową w Liberii.

Więcej…
 
Egzamin na Politechnikę Warszawską w Kijowie PDF Drukuj

7 lipca 2010 r. w Kijowie na Politechnice Kijowskiej (KPI) odbył się zewnętrzny egzamin Politechniki Warszawskiej z matematyki, fizyki i chemii dla kandydatów z Ukrainy i Białorusi. Ze strony Politechniki Warszawskiej w przeprowadzeniu egzaminu uczestniczył prof. Paweł Fabijański, pomagała mu przedstawicielka Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz pracownicy Centrum Ukraińsko-Polskiego przy KPI. Inicjatorem pomysłu na przeprowadzenie takiego egzaminu był dr Bohdan Utrysko z Biura do Spraw Przyjęć na studia Politechniki Warszawskiej.

Więcej…
 
Kurs języka polskiego dla kandydatów z Ukrainy PDF Drukuj

Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Akademia Leona Koźmińskiego w dniach 16 sierpnia – 12 września 2010 r. organizują kurs języka polskiego dla kandydatów z Ukrainy, którzy rozpoczną naukę na różnych warszawskich uczelniach w roku akademickim 2010/2011. Będzie to pełen atrakcji i wydarzeń kulturalnych kurs przygotowawczy, który pomoże szybko zaadaptować się studentom w Warszawie i poczuć jak u siebie w domu.

Więcej…
 
Study in Poland – odsłona 2010/2011 PDF Drukuj

Wraz z początkiem roku akademickiego 2010/2011 rozpoczynamy kolejny rok intensywnych działań promocyjnych „Study in Poland”. Wśród tegorocznych zadań przewidujemy kontynuację sztandarowych aktywności „Study in Poland” na całym świecie oraz kilka nowych akcji promocyjnych, przeprowadzanych w Europie i Ameryce Północnej.

Więcej…
 
Europejski sukces AWF-u w Poznaniu PDF Drukuj

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, jedna z uczelni programu "Study in Poland", uczestniczyła w grancie europejskim, którego efektem będzie wydanie podręcznika z nowymi podstawami dydaktyczno-metodycznymi dla wychowania fizycznego i zdrowotnego w krajach Unii Europejskiej. Grant o budżecie 498 tysięcy euro już się zakończył. Koordynatorem całości projektu jest Uniwersytet im. Humboldta z Berlina.

Więcej…
 
Nie musisz wyjeżdżać z Polski, żeby studiować po angielsku! PDF Drukuj

Już po raz czwarty Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje kampanię promującą studia w języku angielskim na uczelniach uczestniczących w programie Study in Poland pod hasłem „Nie musisz wyjeżdżać z Polski, żeby studiować po angielsku – STUDY IN POLAND”. Na wszystkich Salonach Maturzystów, organizowanych w 18 największych centrach akademickich w Polsce we wrześniu br.  zorganizowane zostaną standy informacyjne z roll-upami, plakatami i ulotkami promujące programy anglojęzyczne.

Więcej…
 
Jak Cię widzą (w Internecie) tak Cię piszą PDF Drukuj

Kiedyś znane uniwersytety chwaliły się zasobami swoich bibliotek. I słusznie bo w książkach zgromadzona była cała wiedza jaka powstawała przez stulecia. Ale teraz, w naszych czasach, coraz bardziej liczy się obecność w Internecie. Dlatego grupa hiszpańskich naukowców z Centrum Nauk Humanistycznych i Społecznych (Centro de Ciencias Humanas y Sociales) od kilku lat publikuje światowy ranking uczelni “World Universities' ranking on the Web”, który w znacznym stopniu ocenia uczelnie według tego jak ich badania i działalność odzwierciedlone są w Internecie. Jak w tej naukowo-internetowej konkurencji sprawdzają się polskie uczelnie można zobaczyć na stronie http www.webometrics.info . Zdradzimy, że Uniwersytet Jagielloński, choć najstarszy i zaczynał ze zbiorami pisanymi na skórze, radzi sobie – wśród polskich uczelni – najlepiej. 
O rankingach w Berlinie - IREG 2010 PDF Drukuj

W październiku, po sąsiedzku w Berlinie, będzie unikalna okazja do zapoznania się „na żywo” z poglądami twórców światowych i europejskich rankingów akademickich (m in. rankingu szanghajskiego, US News & World Report, QS, Die ZEIT, Perspektywy) oraz opiniami tych, którzy rankingi krytykują. Organizowana przez międzynarodowe stowarzyszenie IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence raz na dwa lata światowa konferencja ekspertów w sprawach rankingów akademickich odbędzie się w Berlinie w dniach 6-8 października br. Swój udział w konferencji zgłosili już przedstawiciele uczelni z blisko 50 krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki.

Serdecznie zapraszamy, ale trzeba się spieszyć, bo zostało już tylko kilka miejsc.

Program konferencji IREG-5 i formularz do rejestracji znajdują się na stronie www.ireg-observatory.org
Informacji udziela dr Kazimierz Bilanow tel. 22 629 5326; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .